108 HDP’linin yargılandığı Kobani Davası'nda mahkeme başkanı değişti

HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 HDP’linin yargılandığı Kobani davasında, hakim Bahtiyar Çolak’ın; Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararıyla Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’ndan alındığı ortaya çıktı.

108 HDP’linin yargılandığı Kobani Davası'nda mahkeme başkanı değişti
08 Kasım 2021
13:20

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobani davasının altıncı duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılıyor. Duruşma öncesinde, bu aşamaya kadar mahkemenin başkanlığını yapan hakim Bahtiyar Çolak’ın görevinden alındığı ortaya çıktı. HSK Adli Yargı 1. Bölge Hâkimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesine İlişkin Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesinin 4 Kasım 2021 tarihli kararında Çolak’ın Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yetkisine son verildiği görüldü. Karar ile Çolak’ın mahkeme başkanlığı yetkisi “kaldırıldı”.

HSK’nin 4 Kasım 2021 tarihli kararıyla Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne geçici olarak görevlendirilen mahkeme üyelerinden Yıldıray Kaya, mahkeme başkanı olarak atandı. Aynı kararla yeri boşalan Kaya’nın yerine ise 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ilişkin itirazları değerlendiren Ankara 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nden Murat Dönmez atandı.

Davanın 18 Ekim’de görülmeye başlanan 5’inci duruşmasında, geçici mahkeme başkanı Kaya, Çolak’ın rahatsızlığı nedeniyle 1 veya 2 ay duruşmalara katılamayacağını belirtmişti.

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.