135 bin işçinin gözü TİS görüşmelerinde

Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan İrfan Kaygısız, 135 bin işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerine dair, "İki sınıf arasındaki açı işçiler lehine kapatılmalı" dedi.

135 bin işçinin gözü TİS görüşmelerinde
05 Kasım 2021
09:51

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri 13 Ekim’de başladı. Şimdiye kadar iki görüşme gerçekleştiren sendikalar, idari maddeler üzerinde durdu. 10 Aralık’a kadar sürecek olan görüşmelerden bir sonuç çıkmazsa arabulucu dönemi başlayacak. Anlaşma olmaması halinde işçiler greve çıkacak.  

Sendikalar, 250’ye yakın fabrika ve işletmede çalışan toplam 150 bine yakın işçiyi ilgilendiren sözleşmeye dair taleplerini açıkladı. Türk Metal Sendikası, ilk 6 ay yüzde 27, ikinci 6 ay enflasyon oranında, üçüncü 6 ay enflasyon artı 1 lira, dördüncü 6 ay ise enflasyon oranında zam önerdi.  

Birleşik Metal-İş Sendikası, ilk defa işe girecek bir metal işçisinin ücretinin asgari ücretin yüzde 10 oranında artırılmasını, saat ücreti 20 TL’nin altında kalan işçilerin saat ücretlerine 20 TL’yi geçmemek üzere 0.70 kuruş iyileştirme yapılmasını ve bu iyileştirmeden sonra ilk 6 aylık dönem için öncelikle tüm ücretlerin yüzde 9 artırılmasını, ardından da saat ücretlerine 4.60 TL zam yapılmasını talep etti. Bunun yanı sıra ilk 6 ay için toplam zam teklifi yüzde 30.89, diğer aylarda ise enflasyon artı 3-4 puan olarak zam istedi.

Özçelik-İş Sendikası, birinci 6 ay yüzde 28, ikinci 6 ay enflasyon artı 1 puan, üçüncü 6 ay enflasyon artı 1 lira, dördüncü 6 ay için enflasyon artı 1 puan oranında zam talep etti.

Birleşik Metal-İş Sendikası'nın TİS uzmanı İrfan Kaygısız, görüşmeler öncesi açıkladıkları TİS taleplerine dair konuştu.

Sözleşmenin 11 bin civarında üyelerini ilgilendirdiğini aktaran Kaygısız, sözleşmeyle işçilerin 2 yıllık ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceğine dikkati çekti. Kaygısız, MESS ile yapılan görüşme sürecine değinerek, "Henüz işin başlangıç döneminde sayılırız. Bu görüşmelerde idari maddeler konuşuluyor, para ve parayı ilgilendiren maddeler ise 60’ıncı günün sonuna doğru konuşuluyor. MESS ile yapılan görüşmeler genellikle 60 günün sonunda başlayan uyuşmazlık döneminde de sürüyor. MESS asgari ücret zammını gördükten sonra Ocak gibi yeni bir tartışma başlatıyor. Ocak ayında esas tartışmalar yapılıyor, Şubat başı gibi bir imzalama söz konusu oluyor” dedi.

Kaygısız, sendikaların tekliflerinde çok sayıda maddenin yer aldığını ve işçilerin ilgilendiren en önemli maddenin “ücret zammı” olduğuna söyledi. Kaygısız, 2 yıl içinde 4 zam dönemi olduğuna işaret ederek, "İlk dönem için ücret zammını yüzde 30.89 olarak önerdik. Aslında önce saat ücreti düşük olan işçilerin maaşlarının yükseltilmesini, sonrasında ise bir zammın yapılmasını istiyoruz. Diğer dönemler için ise enflasyon iyileştirmesi yaparak zam teklifinde bulunduk” diye kaydetti.

Sosyal haklar için yapılan yıllık artışlara değinen Kaygısız, sendikalarının bu noktada yüzde 45 oranında bir artış talep ettiğini belirtti. Kaygısız, bir diğer önemli taleplerinin vergi dilimi konusunda olduğunu kaydetti. Kaygısız, “Bütün ücretliler vergiden çok olumsuz etkileniyor. Çoğu zaman aldıkları zammın bir bölümü vergi diliminin değişmesi nedeniyle ellerine geçmiyor ya da küçük bir bölümü ellerine geçiyor. Diğeri ise devlete vergi olarak gidiyor. Bu nedenle biz yüzde 15’i aşan vergi diliminin işveren tarafından ödenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. (MA)

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.