150 hanenin bulunduğu köy susuz: Çocukları dere suyu ile yıkıyorlar

Bingöl’ün 150 hanelik Karawelîyan köyü, içme suyu sorunu yaşıyor. Günde bir saat suyun aktığını belirten köylüler, sorunun çözümünü bekliyor.

150 hanenin bulunduğu köy susuz: Çocukları dere suyu ile yıkıyorlar
15 Eylül 2021
09:10

Bingöl’ün merkeze bağlı 150 hanelik Karawelîyan (Gökçekanat) köyü susuzluk çekiyor. Dört yanı dağlarla çevrili olan Karawelîyan, ismiyle özdeşleşen Karawelîyan Deresi’nde kuruldu. Köy nüfusu, son yıllarda büyükşehirlerde ve yurtdışında yaşayanların geri dönüşleri nedeniyle artıyor. Genellikle hayvancılıkla uğraşan köy halkı, su, yol ve çöp gibi sorunlar yaşıyor.

Karawelîyan Köyünün su ihtiyacının karşılandığı doğal kaynak suyunun kuruma noktasına geldiğini belirten köy halkı, günde sadece bir saat suyun aktığı ifade etti. Sorunun giderilmesi için her yıl yetkili kurumlara başvuru yaptıklarını belirten köylüler, yetkililerin soruna karşı sessiz kaldıklarını söyledi.

Yaklaşık 20 yıldır köyde su sorununun sürdüğünü, var olan suyun yeterli olmadığına dikkati çeken Sultan Çakabay, Bingöl’den gelen Devlet Su İşleri’nin (DSİ) ekiplerinin geçen sene köyde bir kez sondaj çalışması yaptığını anlatarak, “Su sorununu çözmeden gittiler, zaten suyu da çıkarmadılar. Devlet, bu köyün sorunlarıyla ilgilenmiyor” dedi. Günde sadece bir saat suyun aktığı vurgulayan Çakabay, su sorunu nedeniyle köylülerin ara ara birbiriyle tartıştıklarını ifade etti.

Yaşanan su sorununa karşı devletin hiçbir şekilde çözüm getirmediğini dile getiren Zarife Çakabay, susuzluk nedeniyle erkeklerin ve çocukların derede yıkandıklarını kaydetti. Çamaşır makinalarını dahi çalıştıramadıklarını vurgulayan Çakabay, bir saat verilen suyun da temiz olmadığını söyledi. Çakabay, “Çocuklarımız bazen hastalanıyor. Hastaneye götürdüğümüzde doktorlar sudan kaynaklandığını söylüyorlar. Buna bir çözümün bulunması şart. Bu sorun ne zamana kadar sürecek” diye sordu.

Köyde sadece su sorunun olmadığını, aynı zamanda yol ve çöp sorununun da olduğunu sözlerine ekleyen Nur Çakmak, diğer köylere yapılan hizmetlerden farklı bir hizmet beklemediklerini dile getirdi.

Köy yolları “berbat” diyerek kendilerine hiçbir hizmetin yapılmadığının altını çizen Besriye Çakabay da köyde kanalizasyon sorunun yaşandığına dikkati çekti. Çakabay, “Kanalizasyon için açtığımız kuyular zaman zaman taşıyor. Sorunlar saymakla bitmiyor” dedi.

Baki Çiçek de, su sıkıntısından dolayı “Bahçe için Bingöl’den iki ay oldu köye gelmişim. Bahçe kurudu, gitti” diye belirtti.

Köye gelen kaynak suyunun 7 kilometre uzakta olduğunu, dere suyunun kaynak suyuna karıştığının altını çizen Mehmet Çakabay ise, şunları söyledi: “Hayvanların su içtiği yerden su geliyor. Ve o suyu hem hayvanlar hem de insanlar içiyor. Bu bir gerçektir. Sorunun çözümü için birçok kez başvuruda bulunduk ama gelen olmadı. Sorunumuz çok ama en acil yapılması gereken su sorunudur.”  (MA)

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.