2 bin yıllık Kraliçeler Mezarlığı tüm görkemiyle ayakta

M.Ö.1’inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve “Kraliçeler Mezarlığı” olarak da adlandırılan Karakuş Tümülüsü, tüm görkemiyle ziyaretçisini bekliyor.

2 bin yıllık Kraliçeler Mezarlığı tüm görkemiyle ayakta
16 Ekim 2021
09:37

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Karakuş Tümülüsü'nün, Milattan Önce (M.Ö.) 1’inci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Yapılan çalışmalarda üst üste dizilen taşlardan oluşan Tümülüsün, Kommagene Krallık ailesinin kadınlarına ait bir anıt mezar olduğu ifade ediliyor. Tümülüsün güneyinde yer alan sütun üzerinde kartal, doğusunda ise aslan ve boğa heykelleri bulunuyor. Batıdaki sütun üzerinde ise Kommagene Kralı I. Antiochos’un oğlu Kral II. Mithridates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması yer alıyor. Yüksekliği 10 ve 20 metre aralığında olan sütunlar, Nymphea (Kahta Çayı) ve Chabinas’a (Cendere Deresi) bakıyor.

Geçtiğimiz aylarda tomografisi çekilen Karakuş Tümülüsü'nde 3 mezarın olduğu belirtiliyor. Çalışmalar sonrası bulunan bir sütun üzerindeki yazıta göre mezarların 2’nci Mithidates'in (M.Ö. 36-20 ) annesi İsias, kız kardeşi Antiochis ve yeğeni Aka'ya ait olduğu belirtiliyor. Yine bölgede yapılan jeoradar ve jeofizik çalışmaları da yazıtı doğruluyor. Karakuş Tümülüsü'nde bulunan mezarlardan dolayı buraya “Kraliçeler Mezarlığı” deniliyor. 

2 bin yıllık tarihi yapılar günümüze kadar tüm gösterişi ile ayakta kalırken, bu tarihi yapı ziyaretçisini bekliyor. Ancak Karakuş Tümülüsü’nün etrafına yapılan ve tanıtım amaçlı kurulan demir sahne tarihi yapının dokusunu olumsuz yönde etkiliyor. 

MEB'den illere ana sınıfı genelgesi: Köylerde 5 çocuk için ana sınıfı açılabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı 10’dan 5’e düşürüldü.

ABD, Pekin Kış Olimpiyatlarını diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu

ABD, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını “Çin'de devam eden insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu. 

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.