2 bin yıllık Kraliçeler Mezarlığı tüm görkemiyle ayakta

M.Ö.1’inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve “Kraliçeler Mezarlığı” olarak da adlandırılan Karakuş Tümülüsü, tüm görkemiyle ziyaretçisini bekliyor.

2 bin yıllık Kraliçeler Mezarlığı tüm görkemiyle ayakta
16 Ekim 2021
09:37

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Karakuş Tümülüsü'nün, Milattan Önce (M.Ö.) 1’inci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Yapılan çalışmalarda üst üste dizilen taşlardan oluşan Tümülüsün, Kommagene Krallık ailesinin kadınlarına ait bir anıt mezar olduğu ifade ediliyor. Tümülüsün güneyinde yer alan sütun üzerinde kartal, doğusunda ise aslan ve boğa heykelleri bulunuyor. Batıdaki sütun üzerinde ise Kommagene Kralı I. Antiochos’un oğlu Kral II. Mithridates’in kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması yer alıyor. Yüksekliği 10 ve 20 metre aralığında olan sütunlar, Nymphea (Kahta Çayı) ve Chabinas’a (Cendere Deresi) bakıyor.

Geçtiğimiz aylarda tomografisi çekilen Karakuş Tümülüsü'nde 3 mezarın olduğu belirtiliyor. Çalışmalar sonrası bulunan bir sütun üzerindeki yazıta göre mezarların 2’nci Mithidates'in (M.Ö. 36-20 ) annesi İsias, kız kardeşi Antiochis ve yeğeni Aka'ya ait olduğu belirtiliyor. Yine bölgede yapılan jeoradar ve jeofizik çalışmaları da yazıtı doğruluyor. Karakuş Tümülüsü'nde bulunan mezarlardan dolayı buraya “Kraliçeler Mezarlığı” deniliyor. 

2 bin yıllık tarihi yapılar günümüze kadar tüm gösterişi ile ayakta kalırken, bu tarihi yapı ziyaretçisini bekliyor. Ancak Karakuş Tümülüsü’nün etrafına yapılan ve tanıtım amaçlı kurulan demir sahne tarihi yapının dokusunu olumsuz yönde etkiliyor. 

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.