'209 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi'

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, açıkladığı Eylül ayı raporuna göre, asker ve polis araçlarının neden olduğu olaylarda 3 çocuğun yaşamının yitirdiği kaydedilirken, 209 kişinin ise yaşam hakkının ihlal edildiği belirtildi.

'209 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi'
30 Ekim 2021
13:03

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Eylül ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre Eylül ayında 209 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi, 224 kişi cezaevlerinde işkence ve kötü muameleye maruz bırakılırken, düşünceyi ifade nedeniyle 9 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci ise tutuklandı. Raporda düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında Eylül ayında 4 gazeteci gözaltına alınırken 4 gazeteciye saldırı olduğu belirtildi. Düşünceyi ifade nedeniyle 12 gazeteciye soruşturma açıldı. Tanrıkulu raporunda, “ Ancak toplantı ve gösteriler sırasında kısa tutuklama süreyle gözaltına alınan gazeteciler olduğu unutulmamalıdır” diye belirtti.

Açıklanan rapora göre Eylül ayı içerisinde yargısız infaz ve rastgele ateş açma olaylarında 1’i çocuk 3 ölüm yaşanırken cezaevlerinde 3 kişi yaşamını yitirdi. Asker polis araçlarının neden olduğu olaylarda 3 çocuk öldürüldüğü belirtilen raporda 26 kadın cinayeti ve 175 iş cinayetleri yaşandığı aktarıldı.

Raporda, Eylül ayında, cezaevlerinde en az 22 kişinin fiziksel/psikolojik şiddete maruz kaldığı, isteği dışında başka cezaevine gönderildiği, sağlık hakkının engellendiği, beslenme, yatak, sıcak su, iletişim haklarının verilmediği belirtildi.

Eylül ayında örgütlenme özgürlüğü kapsamında 3 belediye başkanı, milletvekili, parti yöneticisi tutuklanırken, birçok eylemde kaç kişinin gözaltına alındığını saptamanın mümkün olmadığı için bu rakamın gerçeğin çok altında olduğunun belirtildiği raporda Eylül ayında 16 basın açıklamasına müdahale edildiği, basın açıklaması nedeniyle 2 kişinin tutuklandığı ve 251 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Raporda toplantı gösteri hakkı nedeniyle ise 13 kişiye soruşturma açıldığı belirtildi.

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.