33 kadının davası darp ve gözaltıyla başladı: 20 kadın gözaltına alındı

Ankara Kadın Platformu’nun 12 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme tartışmalarına karşı yaptığı eylemde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 33 kadın hakkında açılan davanın ilk duruşması Ankara 28'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı. 

33 kadının davası darp ve gözaltıyla başladı: 20 kadın gözaltına alındı
07 Haziran 2021
11:31

Duruşma öncesi Ankara Adliyesinin önü ve duruşma salonunun önü polis barikatlarıyla çevrildi. Duruşmayı takip etmek isteyen kadınlar, adliye önünde açıklama yapmak istedi. Ancak polisler kadınlara müdahale etti. Söz konusu davada yargılanan kadınların da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kadın gözaltına alındı. 

Bunun üzerine adliye önünde Sıhhıye Köprüsü’ne doğru yürüyen kadınlar, polis şiddetine tepki gösterdi. Kadınlar, "Burada kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nin uygula dedikleri için yargılanıyorlar. Yargılananlar biz kadınlar değil, erkek yargıdır. Sözleşmeyi biz kadınlar uygulayacağız" ifadelerini kullandı. 

Kadınların duruşma öncesi adliye önünde yapmak istediği açıklamanın bir bölümü şöyle: "En meşru hakkımızı dahi talep etmemize tahammülü olmayan erkek devleti mahkum etmeye geldik. Bu dava tüm kadınların davasıdır. Nadira’ya ne olduğunu soran, Gülistan’ın nerede olduğunu soran, Yeldana’nın, Rabia Naz’ın ve daha nice kadının hesabını soran biz kadınların davasıdır. Bu dava anadilinde ifade veremediği için katledilen kadınların seslerini sokaklarda haykıran kadınların davasıdır. Bugün bu mahkeme salonlarında kadın mücadelesi yargılanmak isteniyor. Şüpheli kadın ölümlerinin üstünü örtmek isteyen, kadın katillerini cezasızlık politikalarıyla ve her türlü cinsiyetçi, kadın düşmanı söylemleriyle cesaretlendiren iktidar, bugün kadınları yargılamak istiyor. Ancak biz bugün Ankara Adliyesi’nden bir kez daha haykırıyoruz. Haklarını ve hayatlarını savunan kadınlar değil, siz yargılanacaksınız.’

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.