'39 dağ keçisinin katledilmesi için yapılan ihale derhal iptal edilsin'

Tarım ve Orman Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğünce, Mersin ili bölgesinde yaşayan 39 yaban keçisinin öldürülmesi için yapılan ihaleye tepki gösteren Vegan İnisiyatifi, ihalenin biran önce durdurmasını istedi.

'39 dağ keçisinin katledilmesi için yapılan ihale derhal iptal edilsin'
13 Kasım 2021
17:17

Mersin Vegan İnisiyatifi, Tarım ve Orman Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğünce, Mersin ili bölgesinde yaşayan 39 yaban keçisinin öldürülmesi için yapılan ihaleye tepki gösterdi. Yenişehir ilçesinin GMK Bulvarı’nda yapılan açıklamada, “Mersin’de 39 dağ keçisinin katledilmesi için yapılan ihale derhal iptal edilsin. Avlar Yasaklansın” pankartı açıldı. “Avcılığı değil, yaşamı savun”, “Katliama dur de, yaşamı savun”, “İhaleyi iptal et, yaşamı savun” ve “İnsana, hayvana, yeryüzüne özgürlük” sloganları atıldığı açıklamada İnisiyatif adına Elmas Kara konuştu.

İhaleye karşı açılan davanın reddedildiğini belirten Kara, “Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Mersin Şube Müdürlüğünce, Mersin ili bölgesinde yaşayan 39 yaban keçisinin katledilmesi için yapılan 01/06/2021 tarihli ihalelerin iptali istemiyle açılan davada; davanın kısmen esastan reddi gerçekleşti. Yani hayvanların katledilmemesi için açmış olduğumuz itiraz reddedildi. Danıştay yakın zamanda kararını açıklayacak ve bizler hiçbir canlının yaşam hakkı satılamaz, alınamaz diyoruz” diye konuştu.

Mersin’de 39 yaban keçisinin katledilmesinin durdurulmasını talep eden Kara, şunları söyledi: “Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün öncelikli görevi hangi hayvan türünün ne kadar katledileceğini belirlemekten çok yaban hayvanlarını korumak olması gerekir. Son 16 yıl içerisinde 500 bin kişi avcılık sertifikası aldı. Söz de avcı gerçekte katillerin sayıları artarken, pek çok canlı popülasyonunun tükenme tehlikesi altında hayvanlar her gün yaşam savaşı veriyor. Cambrige Bilinç deklarasyonu, insan harici hayvanların hissedebilir canlılar olduğunu araştırmalarla ortaya koymuştur. Bu sebeple her hayvanın yaşam hakkına saygı duyulması gerekir. Çünkü hayvanlarda aynı bizim gibi hissedebilir varlıklardır, özgür yaşam hakları vardır. Bu yüzden danıştayın 39 yaban keçisi ve benzer tüm davalar için açıklaması gereken sonuç ihalenin iptalinden başka bir şey olmamalıdır. Hayvanları yaşatmak için hep birlikte mücadele etmeliyiz ve en temelinde bu sömürü ve tahakküm ilişkilerini sonlandırmak için hayvan hakları için vegan olmalıyız. Hepinizi Yaban keçilerini savunmaya çağırıyoruz aynı zamanda tüm hayvanları savunmaya vegan olmaya çağırıyoruz.”

MEB'den illere ana sınıfı genelgesi: Köylerde 5 çocuk için ana sınıfı açılabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı 10’dan 5’e düşürüldü.

ABD, Pekin Kış Olimpiyatlarını diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu

ABD, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını “Çin'de devam eden insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu. 

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.