6 hekim günde 900 çocuğu muayene ediyor

Diyarbakır’da 600 ila 900 arası hastanın başvuru yaptığı 2 çocuk hastanesi acil servisinde, sadece 3’er doktor sağlık hizmeti veriyor. Sağlıkçılar, tablonun “çocukların hayatını riske atabilecek noktada” olduğunu söyledi.

6 hekim günde 900 çocuğu muayene ediyor
12 Kasım 2021
09:43

Diyarbakır'da mevsim değişikliğiyle hava sıcaklığının düşmesi grip hastalığında artışa neden olurken, hastanelerde yoğunluk arttı. Özellikle çocuk hasta sayısında artış yaşanan kentte bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde acil servislere hafta içi ortama 800-900 hasta başvurusu yapılıyor. Siirt, Bitlis, Mardin, Batman ve Şırnak gibi çevre kentlerden de hastaların geldiği her iki hastanede sadece 3 doktorun nöbetçi olduğu hafta sonları ise bu rakam 600-900 arasında değişebiliyor.

Yaşanan başvuru yoğunluğu nedeniyle hasta çocuklar ve aileleri saatlerce muayene ve tedavi sırası bekliyor. Performans sistemi nedeniyle hekimlerin muayene süresini sınırlı tutma gayretleri de teşhis ve tedavi sürecini yine olumsuz etkiliyor. Hasta çocuklarını çevre illerden getiren ailelerin yaşadığı konaklama vb. sorunlar ise tüm bunların üzerine ekleniyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, kentteki hastanelerde yaşanan yığılma, doktor sayısının az olmasının nedenlerini ve yol açtığı sonuçları değerlendirdi. 

Güldiken, koronavirüs salgını nedeniyle tüm Türkiye’de hastanelerde yoğun bir başvuru olduğunu söyleyerek, taleplere yanıt verecek hekim sayısının ise yeterli olmadığını kaydetti. 

Kentteki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde son birkaç ay içinde 30’dan fazla hekimin istifa ettiği bilgisini veren Güldiken, “Bir ilde 30’dan fazla hekimin istifa etmesi demek halk sağlığının gerçekten tehlikede olduğunu ifade eder” diye konuştu.

SES Şube Eşbaşkanı Güdiken, mevsimsel değişimin beraberinde getirdiği hastalıklarda yaşanan artış ve hekim istifaların yanı sıra hastanelerde yığılma yaşanmasının bir diğer nedeninin sağlık alanındaki atamaların güvenlik soruşturmaları nedeniyle yapılmaması olduğunu ifade etti. Güldiken, bunun üstesinden gelmek için güvenlik soruşturması, mülakat olmadan bir an önce sağlık alanındaki atamalarının yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Sürecin başından itibaren en az 100 bin sağlıkçının atamasının yapılması gerektiğini dile getirdiklerini kaydeden Güldiken, “Bir de kışkırtılmış bir sağlık var. Var olan sistem en küçük bir baş ağrısı, ateşte bile çocuğu hemen bir algıyı oluşturuyor. Bu algıyı oluşturan bu var olan hükümet. Var olan kapitalist sistem ve onun politikalarıdır” ifadelerini kullandı.

Sağlık kuruluşlarının belli illerde kurulmasının sağlığa erişimi zorlaştırdığı gibi hastanelerdeki yığılmaların başka bir nedeni olduğunun altını çizen Güldiken, şunları söyledi: “Diyarbakır’da 620 milyon TL’ye Şehir Hastanesi yapılacak. Diyarbakır’da 620 milyona hastane inşa etmek çok büyük bir rant demek. Bunun yerine merkez ilçelere göre planlanmış hastaneler yapılabilirdi. Halkın sağlığa erişimi daha kolay sağlanabilirdi. Hükümetin en başından beri yaptığı şey, yandaşına rant oluşturmak, yandaşına daha fazla para kazandırma derdinde.”

Diyarbakır’daki çocuk hastalıkları hastanelerindeki yoğunluk nedeniyle bir hekimin hastaya bakma süresini sınırlandırdığına işaret eden Güldiken, “Sağlık Bakanlığı’nın yeni protokolüyle birlikte neredeyse bir hastaya en fazla 5 dakika ayırabiliyorsunuz. 3 hekim ve bu 3 hekim acilde aynı anda durmuyor. Bunların ikisi aktif çalışıyor, diğeri dinlenme saatindedir. Sonra bir diğeri dinlenir, öbürü onun yerine bakar. 2 hekimin olduğu bir hastanede, 24 saat içinde 700 hastanın gelmiş olması ve bunların çocuk olması daha hassas bir tedavi ve muayene gerektiriyor. Bir hastadan öykü almak, hastalığın teşhisi ve tedavisinde hayati öneme sahip. Var olan koşullarda halkın sağlığının tehlikede olduğunu söyleyebiliriz. Elbette doğru bir teşhis ve tedavi var ama zaman açısından bu çocuğun hayatını riske atabilecek durumdadır. Bu kadar hassas olan durumda yapılacak şey, birinci koşul vardiya sistemini oluşturmak, o andaki hekim ve aktif sağlık çalışanı sayısını artırmaktır. Öbür taraftan da insanların hastaneye daha çok gitmelerini kışkırtmamak lazım” dedi.

Güldiken, halkın sağlığa erişememesinin iktidar nezdinde istenilen bir hedef olduğuna dair kuşkusunu da dile getirdi. Güldiken, bunu “Yani kamusal alanda istediği yere ulaşamayarak, özele mi yönlendirilmek isteniyor? Açıkça çıkıp bunu söylemeleri lazım. Ona göre de halk kendini konumlandıracaktır” sözleriyle ifade etti.

MEB'den illere ana sınıfı genelgesi: Köylerde 5 çocuk için ana sınıfı açılabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı 10’dan 5’e düşürüldü.

ABD, Pekin Kış Olimpiyatlarını diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu

ABD, 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını “Çin'de devam eden insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle diplomatik olarak boykot edeceğini duyurdu. 

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.