658 milyonu aşkın kişiye Covid-19 aşısı yapıldı

Dünyada Covid-19 aşılamasına ilişkin raporlara göre, 151 ülkede toplamda 658 milyondan fazla doz aşı uygulandığı ve küresel nüfusun yüzde 4.3'ünün aşılandığı açıklandı.

658 milyonu aşkın kişiye Covid-19 aşısı yapıldı
05 Nisan 2021
13:40

Dünyada hızla yayılarak küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam eden ölümcül korona virüs (Covid-19) salgınını durdurmak için tarihin en büyük aşılama kampanyası devam ediyor. Ülkelerin resmi web sitelerinden ve resmi açıklamalarından Covid-19'a ilişkin verileri analiz eden Bloomberg, dünya genelinde dağıtılan ve uygulanan aşı dozlarının raporunu hazırladı.

Toplamda 151 ülkede 658 milyondan fazla doz aşı uygulandığı ve küresel nüfusun yüzde 4.3'ünün aşılandığı belirtilen raporda, ayrıca dünyadaki günlük aşı uygulanma oranının ortalama 16.5 milyon doz olduğu aktarıldı.Covid-19'a karşı en umut verici 9 aşının gelişimini takip eden Bloomberg, şu anda 151 ülkede sınırlı miktarlarda toplam 7 aşının kullanıldığını belirtti.

Raporda dünya genelinde uygulanan toplam aşı dozunun 165 milyon 53 bin 746'sının uygulandığı ABD'nin en fazla aşı uygulayan ülke olduğu belirtildi. ABD nüfusunun yüzde 25.5'inin aşılandığı aktarılırken Çin'de ise 138 milyondan fazla doz aşı uygulandığı nüfusun yüzde 4.9'unun aşılandığı aktarıldı. AB genelinde uygulanan 78 milyondan fazla doz aşının AB nüfusunun yüzde 8.9'unu kapsadığı ifade edildi.

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin'de toplamda 136 milyon 677 bin doz aşı uygulandı.

AB'de 79 milyon 435 bin 98 doz aşı uygulanmasıyla nüfusun 8.9'unun aşılandığı, yüzde 5.2'sinin ise aşının her iki dozunu aldığı belirtildi.

İngiltere'de 31 milyondan fazla kişinin aşılandığı ve 5 milyondan fazla kişinin ise aşının her iki dozunu aldığı belirtilirken, yapılan aşılama ile nüfusun 27.4'ünün aşılandığı ifade edildi. Türkiye'de, 16 milyondan fazla doz aşı uygulanması ile nüfusun yüzde 10'unun aşılandığı belirtildi.

Rapora göre, yüzyılın salgınından kurtulmak için aşılarını güvenceye almak isteyen ülkeler, üreticilerle aşı sözleşmeleri yaptı. Toplamda 9.60 milyar doz aşı sözleşmesinin yapıldığını açıklayan Bloomberg, İngiltere'nin nüfusunun yüzde 340'ını kapsayacak şekilde aşı sözleşmesi yaptığını, Kanada'nın nüfusunun yüzde 335'ini, Macaristan’ın yüzde 267'sini, Avustralya'nın yüzde 249'unu, Yeni Zelanda'nın yüzde 246'sını ve ABD'nin ise nüfusunun yüzde 197'sini kapsayacak şekilde aşı anlaşması yaptığını aktardı.

Orta Doğu ve Asya'daki bazı ülkelerde aşıların daha az kişiye ulaştığını belirten rapor, Hindistan'ın 2 milyar 200 milyon aşı sözleşmesi ile nüfusunun yüzde 85'ini kapsayacak şekilde aşı sözleşmesi yaptığını, Çin'de 300 milyon doz aşı sözleşmesinin nüfusun yalnızca yüzde 16'sının kapsadığı belirtildi.

Söz konusu raporda yüzde 95 etkinlik göstererek en umut verici aşıların başında Pfizer-BioNTech aşısının geldiği belirtildi. Ayrıca on binlerce gönüllü ile yapılan denemelerde Moderna'nın aşısının da yüzde 95 oranında etkili olduğunu aktaran raporda, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesinin Covid-19 aşısının yüzde 70, Sinovac'ın yüzde 50, Sputnik V aşısının yüzde 92, Sinopharm'ın aşısının ise yüzde 79 oranında etkili olduğu kaydedildi.

Elazğı'da 3 cadde Covid-19 tedbirleri kapsamında trafiğe kapatıldı

Elazığ’daCovid-1) tedbirleri kapsamında vatandaşların yoğun olarak kullandığı 3 cadde araç trafiğine kapatıldı.

Türk Tabipler Birliği: Aşıda ve randevuda yaşanan problemlerden sağlık çalışanları sorumlu değildir

Yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığını belirten TTB, “Sağlık Bakanlığı, pandeminin başından bu yana olduğu gibi yine salgın yerine algıyı yönetmektedir. Aşıda ve randevuda yaşanan problemlerden/aksaklıklardan sağlık çalışanları sorumlu değildir" dedi.

İngiltere Başbakanı Johnson: Sonbaharda yeni Covid-19 ilaçları kullanıma sunulacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 tedavisinde gelecek vaat eden yeni ilaçların sonbaharda kullanıma sunulacağını belirtti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.