71. DSÖ Avrupa Bölge Komitesi Toplantısı 13-15 Eylül'de

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi'ndeki 53 ülkenin sağlık bakanı ve temsilcileri 13-15 Eylül'de 71. DSÖ Avrupa Bölge Komitesi Toplantısı için çevrimiçi olarak bir araya gelecek. Toplantıya Türkiye'den, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında bir heyet katılacak.

71. DSÖ Avrupa Bölge Komitesi Toplantısı 13-15 Eylül'de
11 Eylül 2021
16:34

Devlet ve Hükümet Başkanları ile diğer yetkililer, Avrupa bölgesindeki önemli sağlık sorunlarını ele almak için online toplantıda bir araya geliyor. 13-15 Eylül'de düzenlenecek 71. DSÖ Avrupa Bölge Komitesi Toplantısı'nda ev sahibi olan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Danimarka Veliaht Prensesi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadr Caparov, ABD Başkanı Baş Tıbbi Danışmanı Dr. Anthony Fauci ile Birleşmiş Milletler (BM) Örgütleri, Fon ve Programları, sivil toplum, ikili ve çok taraflı kuruluşlar, diğer kalkınma ortaklarından temsilciler gibi diğer üst düzey katılımcı ve davetliler bulunacak. Avrupa Bölge Ofisi üyesi olan Türkiye'den ise toplantıya Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın başkanlığında bir heyetle katılım sağlanacak.

Toplantıda üye ülkeler, Covid-19 ile mücadele, salgından alınan dersler, acil durumlara hazırlık ve yanıt, bir sonraki salgın için hazırlık, birinci basamak sağlık hizmetleri, ruh sağlığı, 2030 aşılama gündemi, iklim değişikliği ve sağlığa etkileri, dijital sağlık gibi teknik konuları ele alacak. Üye ülkeler ayrıca, geçtiğimiz yıl kabul edilen ve Bölge Ofisi’nin 2020-2025 dönemi çalışmalarının çerçevesini oluşturan Avrupa Çalışma Programı “Avrupa'da Daha İyi Sağlık için Birlikte Eylem”de ortaya konulan hedeflerdeki ilerlemeleri, DSÖ’nün sürdürülebilir şekilde finanse edilmesini ve bölgedeki 900 milyondan fazla vatandaşın beklentilerini, sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için atılması gereken kilit adımları tartışacak.

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.