766 bölgeyi kapsayan maden ihalesinin iptali istendi

Çevre örgütleri, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelindeki 766 bölgeyi kapsayan Maden İhalesi' ilanının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle yargıya başvurdu.

766 bölgeyi kapsayan maden ihalesinin iptali istendi
04 Eylül 2020
10:48

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), 68 ildeki 766 bölgede maden ruhsatı verilmesi için 24 Ağustos’ta ihale süreci başlattı. Bunun üzerine harekete geçen çevre örgütleri, ihale ilanının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne sunulmak üzere Muğla Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

 

'5 BAKANLIĞA İHBARDA BULUNULDU'

 

Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Antakya Çevre Koruma Derneği, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi Derneği, EGEÇEP, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çan Çevre Derneği, Yeşil Artvin Derneği, Ordu Çevre Derneği, Ayvalık Tabiat Derneği, Adana Tabip Odası, Çanakkale Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Erzin Ziraat Odası, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi, Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği ve bazı çevrecilerin imzasıyla mahkemeye yapılan başvuruda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ihbarda bulunuldu.

 

'HUKUKA AYKIRI'

 

Yapılan başvuruda ihalenin ilanının iptaline, dava konusu işlemin açık hukuka aykırılık ve telafisi imkansız zarar şartlarını birlikte taşıdığından dava sonuçlanıncaya dek yürütmenin durdurulması ve incelemenin duruşmalı yapılması talep edildi. Davaya konu ihalenin ilanı işleminin kesinlikle kamu yararı amacı taşımadığı belirtilerek, dava konusu idari işlemin yetki, usul, şekil, sebep, konu ve amaç unsurları yönünden "Açıkça sakat ve hukuka aykırı olup iptali gerekmektedir" denildi. 

 

Başvuruda kanunlara uygun yapılıyormuş gibi gözüken madencilik faaliyetlerinin kanuni olmadığı gibi hukuki de olmadığının altını çizen çevre örgütleri, yapılan işlemlerin evrensel hukuk kurallarına ve idealine uygun olmadığı gibi etik ahlaki ve vicdani açıdan da doğru olmadığını vurguladı. Bu doğrultuda "766 madenin özel şirketlere ihale edilmesi işlemi açıkça Anayasa aykırıdır" denilerek, hükümetin hukuka aykırı karardan dönülmesi istenildi.

 

'HEPSİ İPTAL EDİLECEK'

 

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri ve Ekoloji Birliği gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal, açılan ihalenin hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Atal, "Madencilere ve ihaleye çıkaran Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne çağrımız şudur ki; boşu boşuna zaman ve para harcamayın. Bu maden projelerinin hepsi iptal edilmek zorunda kalınacak. Çünkü madenler koronavirüs salgınlarının en önemli sebebidir" dedi.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Haftaya 13,71 TL ile başlayan dolar tekrar 13,80 TL seviyesine çıktı

MB’nin müdahale ettiği döviz kurunda gerileme kısa sürerken, dolar haftaya 13,71 Euro ise 15,56 TL’den başladı. Saat 09:36 itibariyle dolardaki artış 13.80 TL'ye yükseldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.