AB ile İngiltere arasında Ticaret ve İşbirliği Anlaşması yapıldı

Avrupa Parlamentosu, Brexit sonrası Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasında ticari ilişkileri belirleyen anlaşmaya onay verdi.

AB ile İngiltere arasında Ticaret ve İşbirliği Anlaşması yapıldı
28 Nisan 2021
12:28

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen oturumda, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışının ardından taraflar arasındaki ticari ilişkilerin yol haritasını belirleyen Ticaret ve İşbirliği Anlaşması (TCA) görüşüldü. Yapılan oylamada, 5'e karşı 660 oy ile söz konusu anlaşma kabul edilirken, 32 çekimser oy kullanıldı.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, oylamanın "uzun bir yolculuğun son adımı" olduğunu ve karşılıklı olarak istikrar sağladığını ifade etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise anlaşmanın "dürüstçe uygulanmasının şart olduğunu" belirtirken, AB Konseyi Başkanı Charles Michel de "yeni bir dönemin" başlangıcını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Brexit sonrası ticaret anlaşması, AB'den resmi olarak 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere ile AB arasında 1 Ocak'tan itibaren geçici olarak uygulanıyordu. Anlaşma kapsamında taraflar arasında menşe kurallarına uyan mallara gümrük vergisi ve kota olmadan ticaret devam edecek.

Lavrov: Acilen Rusya, ABD, BM ve AB toplanmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres ile yaptığı görüşmenin ardından Ortadoğu Dörtlüsü'nün acilen toplanması gerektiğini belirtti.

 İsrail, Gazze’de çok katlı bir binayı daha vurdu

İsrail, düzenlediği hava saldırısı ile Gazze’de bulunan çok katlı El-Şuruk Kulesi'ni vurarak yıktı.

İsrail'in hava saldırılarında Hamas'ın 4 üst düzey yetkilisi yaşamını yitirdi

İsrail güçleri tarafından düzenlenen hava saldırılarında Gazze Şehri Tugayı Komutanı Bassem Issa da dahil Hamas’ın 4 üst düzey yetkilisinin yaşamını yitirdiği. bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.