AB Liderler Zirvesi başlıyor

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleri, gündemde Türkiye ile ilişkiler de dahil olmak üzere bugün ve yarın Brüksel'de yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde bir araya geliyor.

AB Liderler Zirvesi başlıyor
24 Haziran 2021
14:49

İki gün sürecek olan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin ilk toplantısı bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de başlıyor. 27 ülkenin liderleri, Covid-19 salgını, ekonomik toparlanma, göç, siber güvenlik, Libya, Belarus, Sahel, Etiyopya, Türkiye ve Rusya ile ilişkiler de dahil olmak üzere dış ilişkileri görüşecek. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, zirveye konuk olarak katılarak, öğle yemeğinde AB ülkelerinin liderleriyle bir araya gelecek ve Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda da bulunacak.

Türkiye ile ilgili görüşmeler kapsamında, Türkiye-AB ilişkisi, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konuları, Türkiye'ye mülteciler için yardım fonu, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Avrupa Konseyi, epidemiyolojik ve aşı durumunu değerlendirecek ve Covid-19 salgınıyla başa çıkmak için koordinasyon çabalarını sürdürecek. Bu bağlamda liderler, AB içinde serbest dolaşım hakkının önündeki kalan engelleri ele alacak.

AB liderleri, 750 milyar fonluk “Yeni Nesil AB”nin uygulanmasının mevcut durumunu değerlendirecek. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, kısmen AB tarafından finanse edilen ulusal kurtarma planlarını başlatmak için AB ülkelerini tek tek ziyaret etmeye başladı.

Beyrut'taki patlamada yaşamını yitiren 218 kişi düzenlenen törenle anıldı

Lübnan’da Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen patlamanın üzerinden bir yıl geçti. Patlamada hayatını kaybeden 218 kişi Lübnan Güvenlik Güçleri’in düzenlediği törenle anıldı.

'ABD, gelecekte faydasının olmayacağını düşündüğü yerlerden çekilerek, aslan payı için Asya Pasifik bölgesine yönelecek'

Ortadoğu ülkelerinden çekilme kararı alan ABD’nin yeni adresinin Asya Pasifik Bölgesi olduğunu belirten Ortadoğu Uzmanı Musa Özuğurlu, Pasifik'te de Çin ile ABD arasında ciddi bir rekabet olduğunu söyledi.

Covid-19'un merkez üssü Wuhan yeniden alarmda

Yeni tip korona virüs salgınının (Covid-19) merkez üssü olduğu düşünülen Çin'in 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinde 7 yeni vakanın bildirilmesi üzerine şehirde yaşayan herkese Covid-19 testi yapılacağı açıklandı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.