ABD Kongresi’nden Türkiye’ye ihracatın durdurulması talebi

ABD Kongre üyeleri, İHA’lar ile birçok bölgede istikrarsızlık yaratan Türkiye’ye ihracatın durdurulmasını talep etti.

ABD Kongresi’nden Türkiye’ye ihracatın durdurulması talebi
11 Ağustos 2021
16:13

Amerikan Birleşik Devletleri (ABD) Kongre üyesi 27 vekil, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e gönderdiği mektupta, Türkiye’de ait Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) ABD’nin çıkarlarını tehdit ettiğini ve birçok bölgede istikrarı bozduğunu belirtti. Mektupta ayrıca, Türkiye’ye İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi satışının derhal durdurulması talep edildi.

Türkiye’nin İHA’larla birçok bölgede istikrarsızlık yarattığına dikkat çeken Kongre üyeleri, mektupta “İHA’lar Dağlık Karabağ’da Azerbaycan tarafından Ermeni sivillere karşı, Suriye’de ABD’nin DAİŞ’e karşı mücadelede müttefiki olan Kürt güçlerine karşı ve Libya İç Savaşı’nda konuşlandırıldı” diye belirtti.

Mektupta, Türkiye’nin Polonya ve Pakistan’a İHA satışı yapmak için antlaşma yoluna gittiği,  Rusya ve Pakistan’la ortaklaşa SİHA ve anti-drone savunma sistemi üretme konusunu tartıştığı dile getirildi.

Türkiye’ye drone teknolojisi ihracının derhal durdurulmasını isteyen 27 vekil, S-400 sistemi konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Kongre üyeleri, mektupta şu ifadelere yer verdi: “Onlarca yıllık yakın ilişkimize rağmen Türkiye, Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasasını (CAATSA) ihlal eden Rus S-400 savunma sistemini satın alarak ortaklığımızı bozmayı tercih etti. Son dönemde Türkiye’nin çok kararlı olduğu ve Rusya’dan ikinci S-400 savunma sistemi alacağı yönünde duyumlar alıyoruz.”

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.