ABD Uzay Kuvvetleri Kadar'da

ABD Uzay Kuvvetleri, ülke dışındaki ilk birliğini Arap Yarımadası'nda konuşlandırdı. 20 askerden oluşan hava filosu Katar'daki El Udeid Hava Üssü'ne gönderildi.

ABD Uzay Kuvvetleri Kadar'da
22 Eylül 2020
10:16

Evuronews'te yer alan habere göre; El Udeid'deki Uzay Kuvvetleri'ne bağlı birliklerin komutanı Albay Todd Benson, "Diğer ulusların çatışmayı uzaya yaymak için son derece saldırgan bir şekilde hazırlıklara başladığını görmeye başladık. Rekabet edebilmeli, tüm ulusal çıkarlarımızı savunmalı ve korumalıyız" şeklinde konuştu.

Eylül ayı başlarında 20 ABD Hava Kuvvetleri askerinin El Udeid'deki yemin töreninin ardından Uzay Kuvvetleri'ne girdiği belirtildi. Yakın zamanda çok sayıda askerin "merkez uzay operasyonları" birimine katılacağı bildirildi. 

2020 baharında İran Devrim Muhafızları Ordusu ilk askeri uydusunu uzaya başarıyla fırlattığını açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump hükümeti, İran'ın uzay ajansını uyduları yörüngeye yerleştirmek için sivil bir program kapsamında balistik füzeler geliştirmekle suçlayarak yaptırım uygulamıştı. İran yıllardır yabancı medya kuruluşlarının ülke içinde yayın yapmasını engellemek için radyo ve uydu sinyallerini karıştırmakla suçlanıyor. ABD Federal Havacılık İdaresi, Basra Körfezi'nden geçen ticari hava araçlarının İran tarafından parazit ve sinyal karıştırma gibi müdahalelere maruz kalabileceği uyarısında bulunuyor.

"Star Trek" göndermesi
ABD ordusunun en yeni kolu olan Uzay Kuvvetleri, 2019 yılında Trump döneminde kuruldu. ABD Uzay Kuvvetleri'nin logosu, kült televizyon dizisi "Star Trek" (Uzay Yolu) logosuyla benzerliği nedeniyle sosyal medyada "uzay savaşları" şakalarının hedefi oldu.

Amerikalı teknoloji şirketi Yahoo sansür nedeniyle Çin'den çekildi

Yahoo, artan kısıtlamalar nedeniyle Çin’deki faaliyetini sona erdirdiğini bildirdi. Yahoo’dan yapılan açıklamada, şirketin ‘özgür ve açık internete’ bağlı kalınmaya devam edeceği vurgulandı.

NASA: Güneş patlamaları uydu iletişimini etkileyebilir

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), bu hafta, GPS ve iletişim uydularını etkileyebilecek bir güneş patlaması yaşanacağını açıkladı.

Instagram’da link paylaşma sınırlaması kaldırıldı

Instagram, tüm kullanıcıların artık Instagram Hikayeler'deki Link Etiketi özelliğine erişebileceğini duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.