ABD'deki İran mal varlığına el konulacak

ABD mahkemesi 11 Eylül saldırılarının 19. yıldönümünde İran’ın ülkedeki mal varlıklarına el koymaya karar verdi

ABD'deki İran mal varlığına el konulacak
11 Eylül 2020
15:53

 

Terör örgütü El Kaide tarafından üstlenilen 11 Eylül saldırılarının 19. yıldönümünde, New York Güney Bölgesi Federal Bölge Mahkemesi, İran’ın ve saldırıya karışan diğer kişi ve tarafların ABD’deki mal varlıklarına kurbanların ailelerine verilmek üzere el konulmasına hükmetti.

Şarku’l Avsat’ın bir nüshasına ulaştığı nihai karar, Aralık 2003’te başlayan dava kapsamında alındı.

Davayla ilgili gıyaben yargılanan sanıklar arasında İran’ın dini lideri Ali Hamaney, eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, İran Petrol Şirketi, İran Savunma Bakanlığı, İran Havayolları, İran Devrim Muhafızları’nda görevli birçok kişi, İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı, El Kaide, Hizbullah ve Saddam Hüseyin rejimi yer aldı.

Mahkemenin aldığı nihai kararda, davacı olan 154 kurban ailesine ödenecek tazminatın yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu tahmin edildi.

Manhattan Bölge Yargıcı George Daniels, İran ve Hizbullah’ın 11 Eylül 2001 saldırılarında El Kaide’ye doğrudan destek sağladığını ve davacı olan kurbanların ailesinin yaşadığı zarardan yasal olarak sorumlu olduklarını dile getirerek, tazminatın çoğunun ‘Terör Mağdurları Fonu’nda toplanacağını bildirdi.

Yargıç Daniel, 15 Aralık 2011’de görülen ve ‘Havlish ve bin Ladin’ olarak bilinen davada Hamaney, Rafsancani, ve diğer İran kurumlarının 11 Eylül öncesi ve sonrası El Kaide’ye yardım ettiğini ve mali olarak desteklediklerini açıklamıştı.

Söz konusu dava, saldırıda eşini kaybeden Fiona Havlish gibi kurbanların ailelerinden gelen kanıtlarını içeriyordu.

Ayrıca 11 Eylül Komitesi’nin 3 eski çalışanı, 2 eski CIA görevlisi, 2 araştırmacı gazeteci, İran terörizmiyle ilgili 25 davada ifade veren İranlı bir analist, İçişleri Bakanlığı ve İran Devrim Muhafızları’ndan ayrılan 3 kişi gibi 10’dan fazla yeminli tanığın ifadeleri de davada büyük önem taşıdı.

İran sınırındaki görevliler, 11 Eylül’de ABD uçaklarını kaçıranların 8 ila 10’unun pasaportlarına mühür vurmadı. Çünkü İran üzerinden seyahat kanıtı, saldırganların yurtdışındaki ABD elçiliklerinde vize almalarını veya ABD’ye girmelerini engelleyecekti.

11 Eylül Komitesi’nin raporunda, İran’ın El Kaide liderleri ve üyelerinin ABD’nin Afganistan’ı işgalinde İran’a kaçışını kolaylaştırdığı ve 11 Eylül sonrasında İran’da güvenli bir sığınak sağladığı ifade edildi.

Ayrıca, İran İçişleri Bakanlığı’ndan ayrılan tanığın, ‘Hamaney’in saldırılardan haberdar olduğu ve istihbarat ajanlarına Eymen ez-Zevahiri (El-Kaide) ve İmad Muğniye (Hizbullah) ile mevcut teması azaltma talimatı verdiğine’ ilişkin ifadesi de raporda yer aldı.

İranlı taraflara 2003 yılından bu yana dava tebliğ edildi ancak taraflar hiçbir zaman yanıt vermedi ve duruşmalara katılmadı.

Söz konusu dava kapsamında gıyaben verilen karar, davaya dahil olan kişi ve tarafların ABD’deki tüm mallarına el konulmasına izin veriyor. Mahkeme kararının onaylı kopyaları, kararı uygulamak üzere ABD bankaları, federal kurumları ve diğer organlarına gönderildi.

Biden, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas ile telefonda görüştü.

Gazze'de can kaybı 136'ya yükseldi

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu can kaybı sayısı 136'ya, yaralı sayısı bine yükseldi.

Filistin'de can kayıpları artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 119'a, yaralı sayısının ise 830'a yükseldiği bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.