ABD'nin Türkiye'yle ilk teması

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın telefon görüşmesi yaptı. Sullivan, demokratik kurumlar ve hukukun üstünlüğüne bağlılığın önemine dikkat çekti. 

ABD'nin Türkiye'yle ilk teması
03 Şubat 2021
13:03

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Joe Biden'ın yönetime gelmesinden sonra Türkiye'yle ilk diplomatik temas gerçekleşti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın telefon görüşmesi yaptı. 

Görüşmede S-400, F-35 ve YPG gibi iki ülke arasında anlaşmazlık alanı olan konuların da tartışıldığı aktarıldı. Öte yandan Sullivan'ın "Biden hükûmetinin demokratik kurumlar ve hukukun üstünlüğüne bağlılığını vurguladığı" belirtildi.

Beyaz Saray’ın resmi internet sitesinde de yer alan açıklamada Horne, “Sayın Sullivan, Biden yönetiminin yapıcı bir ABD-Türkiye ilişkisi kurmak ve ortaklık alanlarını genişletmek ve anlaşmazlıkları etkili bir şekilde yönetmek istediğini vurguladı. Biden yönetiminin transatlantik güvenliği NATO aracılığıyla kuvvetlendirmek istediğini söyledi ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının birlik içindeki bağlılık ve etkinliklere gölge düşürmesinden dolayı endişeyi dile getirildi. Sayın Sullivan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs konusundaki açıklamalarının desteklendiğini de söyledi” dedi.

Horne, “Görüşmede Sullivan, Biden yönetiminin demokratik kurumlara ve hukukun egemenliğini destekleyeceğini söyledi. İki yetkili Covid-19 salgını ve küresel iklim değişikliği gibi küresel zorluklarla ortak hareket etmek için, bölgesel gelişmelerde ortak çıkarlar için yakından temasta olmaları konusunda anlaştı” diyerek açıklamasını tamamladı.

Anadolu Ajansı'nın görüşmeye ilişkin geçtiği haberde “Biden iktidarının hukukun üstünlüğü ve demokratik kurumlara bağlılık” noktasındaki eleştirilerine yer vermediği görüldü. 

Bakan Koca vaka sayıları artan ve azalan illeri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısı artan ve azalan illeri sosyal medya hesabından paylaştı.

Papa Erbil'e geçti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Erbil Havalimanı’nda Neçirvan Barzani tarafından karşılandı.

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.