Adıyaman köylerinde kış hazırlığı

Adıyaman’ın merkeze bağlı Xisor bölgesindeki köylerde kış hazırlıkları sürüyor.

Adıyaman köylerinde kış hazırlığı
13 Ekim 2021
09:32

Kadınların öncülük ettiği hazırlıklar, bir yandan ekonomik olarak bölge halkının cebini rahatlatırken, diğer yandan uzun kış akşamlarında lezzetli atıştırmalıklar olarak sofrada yerini alıyor.

Bağlardan toplanan üzümlerden elde edilen pestil, kesme, kuru üzüm, yine bahçelerden toplanan sebzelerden elde edilen turşu, konserve, kurutulmuş biber, patlıcan ve salça, kadınlar tarafından hazır hale getirildi. Şimdilerde ise soğuk kış gecelerini ısıtacak yorgan ve yataklar yapılıyor. Koyunlardan kırpılan yünler yıkanıp yatak döşek yapımı için hazırlanıyor. Binbir emekle çalışan kadınlar, hazırlıklarıyla kış mevsimini daha kolay geçirmeyi arzuluyor.

Kistan köyünde yaşayan Gönül Alagöz, kışa hazırladığı ürünlerden söz ederek, “Bütün yaz boyunca üzümün büyümesi ve olgunlaşmasını bekliyoruz. Sonbahar’a doğru olgunlaşan üzümleri toplayıp bağda dev kazanlarda kaynatıyoruz. Kaynayan üzümleri çıkarıp güneşe koyup kurutuyoruz. Ardından ise çöplerini ayıklayarak üzümleri sert geçen kış ayları için hazır hale getiriyoruz. Kışında çayın yanında hem kendimiz hem misafirlerimize ikram ederek tüketiyoruz” dedi.

Kış için şimdiye kadar pestil, kesme, ceviz, kurutulmuş meyve hazırladığını belirten Alagöz, peynir, tereyağı, çökelek gibi ürünleri de hazırladığını ve buzdolabında kışın tüketmek üzere rafa kaldırdığını belirtti. Alagöz, “Biber ve patlıcan da kuruttuk. Konservelerimizi hazırladık. Turşularımızı da yaptık. Kışı, yaptığımız bu hazırlıklarla daha rahat atlatmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Her yıl aynı şekilde kışa hazırlandıklarını ifade eden Alagöz, kendi bahçe ve bostanlarında topladıkları ürünlerin marketlerden alınan ürünlerinden daha lezzetli olduğunu söyledi. Kışın fiyatı artan ve tadı azalan sebzeler yerine kendi sakladıkları ürünleri tükettiklerini belirten Alagöz, “Hem ekonomik oluyor, hem de lezzetli” dedi.

Kış hazırlıkları kapsamında evin önüne serdiği yünleri gösteren Alagöz, bunlardan yorgan, yastık gibi yatacak ürünler yapacağını söyledi. Kışın soğuğundan korunmak için hazırlayacağı yorgan ve yastıkları kullanacaklarını ifade eden Alagöz, “Kışın çok soğuk geçtiği için diğer yorganlar bizi ısıtmıyor. Onun için koyunlardan elde ettiğimiz yünleri yıkayıp yorgan, döşek ve yastık yapıyoruz. Yün yorgan soğuğu geçirmiyor bir de sıcağı bünyesinde tutabiliyor. Bu nedenle sürekli bunları kullanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.