Afganistan’da 3 sağlık çalışanı kadın öldürüldü

Geçtiğimiz günlerde 3 kadın gazetecinin suikast sonucu yaşamını yitirdiği Afganistan’da, bu kez 3 sağlık çalışanı kadın öldürüldü. 

Afganistan’da 3 sağlık çalışanı kadın öldürüldü
30 Mart 2021
12:24

Afganistan'ın Nangarhar vilayetinde, çocuk felci aşısı programında görevli sağlık çalışanı 3 kadın uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Cinayetler, ülkenin doğusundaki Celalabad kentinde işlendi. 

Edinilen bilgilere göre, saldırılardan ilki Celalabad kentinin Mecburabad bölgesinde meydana geldi. Aşı kampanyası yürüten bir kadın görevli, silahlı kişilerin saldırına uğradıktan sonra hayatını kaybetti. İlk saldırının ardından bir saatten kısa bir süre geçmişken, Celalabad'ın Lal Kasim Ağa bölgesinde ikinci suikast işlendi. Olayda çocuk felci aşı kampanyasında çalışan 2 kadın uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. 

Resmi kaynaklar saldırılarla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmazken, şu ana kadar suikastları üstlenen de olmadı.

Barış süreci 

Afganistan hükümetiyle Taliban arasındaki barış görüşmelerinin başlamasından bu yana kent merkezlerinde sık sık suikastlar düzenleniyor. Son olarak yine Celalabad'da 3 kadın gazeteci öldürüldü, saldırıları İŞİD üstlendi. Hükümet bu suikastların birçoğundan Taliban'ı sorumlu tutarken, Taliban ise bu suçlamayı reddediyor.

İngiltere Başbakanı Johnson: Sonbaharda yeni Covid-19 ilaçları kullanıma sunulacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 tedavisinde gelecek vaat eden yeni ilaçların sonbaharda kullanıma sunulacağını belirtti.

Merkel: Bir ülkede AİHS tehlikedeyse bu Avrupa Konseyi açısından alarm olmalıdır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyelerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını "hızlı ve kapsamlı bir şekilde" uygulamaya çağırdı.

Rusya ile Bulgaristan arasındaki restleşme devam ediyor

Rusya, Bulgaristan'ın geçtiğimiz ay Moskova Büyükelçiliği'nin 2 çalışanını "istenmeyen kişi" ilan etmesine yanıt olarak Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçiliği'ndeki 2 diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.