Afganistan'da kadınlar uluslararası kamuoyunun tutumunu protesto etti

Kabil’de bir araya gelen kadınlar, Taliban’ın uygulamalarına karşı uluslararası kamuoyunun sessizliğine tepki gösterdi.

Afganistan'da kadınlar uluslararası kamuoyunun tutumunu protesto etti
26 Ekim 2021
14:24

Kendilerini “Afganistan’da aktivist kadınların spontane hareketi” olarak tanımlayan bir grup kadın, başkent Kabil’de protesto eylemi gerçekleştirdi. “Neden dünya sessizce ölmemizi bekliyor?”, “Eğitim hakkı” ve “Çalışma hakkı” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, yoksulluğun ülkeyi kırıp geçtiğini, çocukların öldüğünü, erkeklerin iş bulamadığını, intihar ettiğini ve dünyanın tüm bunlara sessiz kaldığını belirtti. Açıklamada, “Kadınlar ne zamana kadar kendi evinde hapiste kalacak ve neden kimse bu çığlığı duymuyor?” diye sordu.

Açıklamada, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası toplum kadınların eğitim ve iş taleplerini desteklemeye çağrıldı. Kadınların eylemini takip eden gazeteciler ise Taliban tarafından engellendi.

Taliban’ın iktidara geldiği Ağustos ayından bu yana eylem yapılması yasak.  Buna rağmen kadınlar, her hafta düzenli olarak taleplerini dile getirmek için eylem yapıyor. Geçen hafta Perşembe günü de yaklaşık 20 kadın bir buçuk saat boyunca eylem yapmış, bu eylemi takip eden gazeteciler Taliban’ın şiddetine maruz kalmıştı.

IMF Başkanı Georgieva'dan 'korkunç 2022' uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF), birçok ülkenin gelecek yıl 'korkunç bir krizle' karşı karşıya olduğunu ve bazı ekonomilerin çökebileceğini söyledi. IMF Başkanı Georgieva, ‘2022'nin çok daha zorlu olacağına şüphe yok’ dedi

Disney’in 98 yıllık tarihinde ilk kadın başkan

Susan Arnold, Disney’in 98 yıllık tarihindeki ilk kadın yönetim kurulu başkanı olacak.

ABD'de liseye yapılan silahlı saldırıda 3 öğrenci öldü, 8 kişi yaralandı

ABD'nin Michigan eyaletindeki bir lisede düzenlenen silahlı saldırıda üç kişi öldü, sekiz kişi de yaralandı. Olayın ardından 15 yaşındaki zanlı teslim oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.