Afganistan’ın Kadın Bakanı ülkeden kaçtı

Afganistan’ın Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yüzünü gizleyerek ülkeden kaçtı.

Afganistan’ın Kadın Bakanı ülkeden kaçtı
31 Ağustos 2021
13:24

Afganistan eski hükümetindeki Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, ülkeden yüzünü gizleyerek kaçmak zorunda kaldı. ABC'nin The World Today programına katılarak Taliban’dan nasıl kaçtığını anlatan Safi, yüzünü gizlediğini ve tahliyenin son günlerinde Kabil Havaalanı’na ulaştığını söyledi. Nujinha’nın çevirisini yaptığı habere göre Safi, Avustralya askerlerinin yardımıyla ülkeden kaçmayı başardı.

Kabil Havaalanı’na 24 Ağustos’ta giden ve 25 Ağustos’ta bir tahliye uçuşuyla Dubai’ye giden ardından da İngiltere’ye geçen Safi, “Benim için çok ama çok zor bir gündü. Bu hayatımın en zor kararıydı” dedi.

“Tekrar sığınmak zorunda kalacağımızı gerçekten hiç düşünmemiştim. Kendi kimliğiniz, umudunuz, işinizin, gururunuzun olmaması çok garip bir duygu” diyen Safi, hem hükümetinin kurulmasına yardımcı olmak için yaptığı çalışmaları hem de kadın haklarını ve ailesi için kurduğu hayatı geride bırakmanın inanılmaz zor olduğunu söyledi.

Afganistan'daki kadınların güvenliği konusunda endişeli olduğunu ifade eden Safi, “Çok endişeleniyorum çünkü çok fazla belirsizlik var, çok fazla korku var” dedi. Safi, Taliban'ın kadın haklarına saygı gösterme sözüne inanmadığını ve bunun yerine Afganistanlı kadınların var olan durum karşısında büyük acı ve üzüntü hissettiklerini belirtti. 

Taliban, Kadın Bakanlığı’nı 'Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı' yaptı

Taliban, "Kadın Bakanlığı" tabelasını "Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı" olarak değiştirdi. 

Arjantin'de iktidarın oy oranının düşmesiyle başlayan kriz kabine değişikliği getirdi

Arjantin'de 12 Eylül Pazar günü düzenlenen parlamento ön seçimlerinde iktidarın oy oranının düşmesinin ardından başlayan kriz sonrası Dışişleri, Eğitim, Tarım, Ulusal Güvenlik, Bilim ve Teknoloji Bakanları değişti.

Çin'de meydana gelen depremin bilançosu: 3 ölü, 60 yaralı

Çin'in Sichuan eyaletine bağlı Luzhou şehrinde meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 3 kişi hayatını kaybetti, 3'ü ağır 60 kişi yaralandı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.