Afganistan’ın Kadın Bakanı ülkeden kaçtı

Afganistan’ın Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından yüzünü gizleyerek ülkeden kaçtı.

Afganistan’ın Kadın Bakanı ülkeden kaçtı
31 Ağustos 2021
13:24

Afganistan eski hükümetindeki Kadın İşleri Bakanı Hasina Safi, ülkeden yüzünü gizleyerek kaçmak zorunda kaldı. ABC'nin The World Today programına katılarak Taliban’dan nasıl kaçtığını anlatan Safi, yüzünü gizlediğini ve tahliyenin son günlerinde Kabil Havaalanı’na ulaştığını söyledi. Nujinha’nın çevirisini yaptığı habere göre Safi, Avustralya askerlerinin yardımıyla ülkeden kaçmayı başardı.

Kabil Havaalanı’na 24 Ağustos’ta giden ve 25 Ağustos’ta bir tahliye uçuşuyla Dubai’ye giden ardından da İngiltere’ye geçen Safi, “Benim için çok ama çok zor bir gündü. Bu hayatımın en zor kararıydı” dedi.

“Tekrar sığınmak zorunda kalacağımızı gerçekten hiç düşünmemiştim. Kendi kimliğiniz, umudunuz, işinizin, gururunuzun olmaması çok garip bir duygu” diyen Safi, hem hükümetinin kurulmasına yardımcı olmak için yaptığı çalışmaları hem de kadın haklarını ve ailesi için kurduğu hayatı geride bırakmanın inanılmaz zor olduğunu söyledi.

Afganistan'daki kadınların güvenliği konusunda endişeli olduğunu ifade eden Safi, “Çok endişeleniyorum çünkü çok fazla belirsizlik var, çok fazla korku var” dedi. Safi, Taliban'ın kadın haklarına saygı gösterme sözüne inanmadığını ve bunun yerine Afganistanlı kadınların var olan durum karşısında büyük acı ve üzüntü hissettiklerini belirtti. 

SPD'den Kaftancıoğlu kararına tepki

SPD tarafından yapılan açıklamada "Karar, Erdoğan hükümeti tarafından hukukun sistematik olarak kısıtlandığını gözler önüne serdi" ifadelerine yer verildi.

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay: Askeri yöntemler ve yayılmacı politikalar dünya barışını tehdit ediyor. Acilen ateşkes sağlanmalı

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, haftalık olağan basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi:

Ermenistan Gürcistan sınırında deprem meydana geldi

Ermenistan Gürcistan sınırında peş peşe depremler meydana geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.