Afyonkarahisar'ın Güney Beldesi'ndeki ara seçimlere girebilecek partiler açıklandı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçime girme yeterliliğine sahip partileri açıkladı.

 Afyonkarahisar'ın Güney Beldesi'ndeki ara seçimlere girebilecek partiler açıklandı
30 Mart 2021
10:19

YSK Afyonkarahisar Sinanpaşa İlçesi Güney Beldesi'nde yapılacak ara seçimler nedeniyle seçime girebilecek siyasi partilerin listesini güncelledi. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ve Sol Parti'nin seçimlere girmeye hak kazanması ile seçime katılabilecek siyasi parti sayısı 17'den 19'a çıktı. Gelecek Partisi ise seçime girmeye hak kazanan partiler arasında yer almadı.

Karara göre, TBMM'de grubu olan partiler ile Genel Kongre ve teşkilatlanma şartlarını yerine getirerek seçime girmeye hak kazanan partiler şöyle:

"AKP, Anavatan Partisi, BTP, BBP, CHP, DEVA, DP, DSP, Genç Parti, HDP, Hüda-Par, MHP, MYP, İYİ Parti, Saadet Parti, Sol Parti, TKP, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi"

Güney'in ara seçime girme nedeni

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa İlçesine bağlı Güney Belde Belediyesi nüfusu 2 binin altında kaldığı için kapatılıp köye dönüştürülmüştü. Danıştay tüzel kişiliğin kaldırılmasını iptal etmiş, Güney’in belde olarak kalması gerektiği yönünde karar vermişti. Güney halkı belde statüsünün devamı için 7 yıllık mücadele verdi. Verilen mücadele sonrası Güney 15 Ocak 2021 tarihinde yeniden belde tüzel kişiliğine kavuştu. Karar sonrası seçim yapılacağı açıklanmıştı.

Ali Kenanoğlu: Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Meclis'i 'karargaha' benzeten Bahçeli: Dokunulmazlıklar acil olarak karara bağlanmalı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Meclis'e gelen fezlekelerin bir an önce karara bağlanmasını isteyen Bahçeli, "terörle mücadele teşvik edici ve kamçılayıcı bir işlev görecektir" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.