Ağustos’ta 208, son 8 ayda ise 1306 işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) açıkladığı verilere göre Ağustos ayında 208, yılın ilk 8 ayında ise 1306 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.rn

Ağustos’ta 208, son 8 ayda ise 1306 işçi öldü
04 Eylül 2020
16:58

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) açıkladığı verilere göre Ağustos ayında 208, yılın ilk 8 ayında ise 1306 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Ağustos ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre geçtiğimiz ay içerisinde 208 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirirken, yılın ilk 8 ayında ise toplam 1306 işçi yaşamını yitirdi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı yüzlerce işçinin yaşamını yitirdiği, binlercesinin de hastalandığı belirtilen raporda, bugüne kadar salgının en çok işçi ve emekçileri vurduğu vurgulandı.

 

224 İŞÇİ ÇALIŞIRKEN SALGINA YAKALANDI 

 

Salgından kaynaklı yaşamını yitiren işçilerin çoğunun kimlik bilgilerine ulaşılmadığına dikkat çekilen raporda, “Şu ana kadar tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 224 işçi çalışırken Covid-19 hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. Salgından kaynaklı şu ana kadar resmi olarak 6472 ölüm açıklandı ve bu ölümlerin yaklaşık yüzde 10’una dair bilgimiz bulunuyor. 224 işçi ölümü de bu bilgi ışığında tespit edebildiklerimiz. Gerek bilgimiz olmayan resmi yüzde 90 ölüm gerek salgın sonucu ölen ama kayıtlara salgın olarak kaydedilmeyenleri de düşündüğümüzde salgının ortaya çıkardığı işçi kırımının boyutlarını daha iyi anlayabiliriz” denildi.

 

ÖNLEM YOK 

 

Fabrikalarda, şantiyelerde, tarım alanlarında ve bir çok sektörde salgına karşı hiçbir önlem alınmadığı belirtilen raporda, şunları kaydedildi: “Bu gerçeklere rağmen Kovid-19, SGK Genelgesi ile iş kazası/meslek hastalığı olarak tanınmadı. İşçiler ve aileleri devlet tarafından da korunmasız bırakıldı. Salgın döneminde işçi sınıfına karşı işlenen suçlar arttı. Salgına karşı alınmayan önlemler, işsizlik, açlık ve artan iş cinayetleri. Emek hareketinin ana gövdesi de bu süreçte ‘bekle ve gör’ ve ‘kendini koruma’ politikalarını benimsedi. Hatta milli-yerli ekonomiye zarar vermemek için Kovid-19’u salt salgın olarak değerlendirme, iş kazası olarak görmeme gibi uçlara savrulan sendikal odaklar dahi bulunmaktadır.” 

 

8 AYDA 1306 İŞÇİ 

 

2020 yılının il 8 ayında 1306 işçinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekilen raporda, yaşanan iş cinayetlerinin aylara göre dağılımı şöyle oldu: “Ocak ayında en az 114 işçi, Şubat ayında en az 133 işçi, Mart ayında en az 113 işçi, Nisan ayında en az 221 işçi, Mayıs ayında en az 165 işçi, Haziran ayında en az 188 işçi, Temmuz ayında en az 164 işçi ve Ağustos ayında ise en az 208 işçi hayatını kaybetti.”

 

AĞUSTOS’TA 208 İŞÇİ 

 

Rapora göre, Ağustos’ta yaşamını yitiren 208 işçiden 172’si işçi ve memur, 36’sı ise çiftçi oldu. Yaşamını yitirenlerin 16’sı kadın, 185’i erkek ve 7’si ise çocuk işçi oldu.

 

Yaşamını yitiren kadın işçilerin tarım, kimya, tekstil, ticaret, metal, sağlık ve genel işler işkollarında çalıştıkları belirtildi. Yaşamını yitiren 208 işçiden 9’unun Suriyeli, 1’i Afganistanlı, 1’i Nepal ve 1 kişinin de Özbekistanlı olduğu belirtilen raporda, yaşamını yitiren 3 işçinin de sendikalı olduğu kaydedildi.

 

İŞÇİ CİNAYETLERİNİN KENTLERE GÖRE DAĞILIMI

 

Raporda en çok ölümlerin sırasıyla en çok tarım, inşaat, ticaret/büro, sağlık, taşımacılık, metal, belediye/genel işler ve tekstil işkollarında meydana geldiği de belirtildi.

 

Yaşanan iş cinayetlerinin kentlere göre dağılımı ise şöyle: “13 ölüm Manisa’da; 1’er  ölüm Samsun ve Urfa’da; 10’ar ölüm Ankara ve İstanbul’da; 9 ölüm Diyarbakır’da; 8’er ölüm Adana ve Antalya’da; 7 ölüm Gaziantep’te; 6 ölüm Bursa’da; 5’er ölüm Erzurum, Denizli, Hatay, İzmir, Ordu ve Tokat’ta; 4’er ölüm Ağrı, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya ve Tekirdağ’da; 3’er ölüm Eskişehir, Mersin, Muğla, Sakarya’da; 2’şer ölüm Aksaray, Artvin, Aydın, Bingöl, Edirne, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Karabük, Malatya, Mardin, Şırnak, Trabzon ve Van’da; 1’er ölüm Bayburt, Bilecik, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Isparta, Karaman, Kars, Kastamonu, Nevşehir, Sinop, Sivas, Tunceli, Uşak, Yalova, Yozgat, Zonguldak, Arnavutluk, Azerbaycan ve Sırbistan’da yaşandı.”

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

Diyarbakır'da sağlıkçılar, 'İnsanca yaşamak, insanca çalışmak' için iş bıraktı

Amed Sağlık Platformu üyeleri, hastanelerde bir günlük iş bıraktı.

'Bir çocuğun maddi sebeplerden dolayı ölüm riskiyle karşı karşıya gelmesi kabul edilemez'

İstanbul'da Y.M.G.'ye doğumundan 1 ay sonra 'Kistik Fibrozis' tanısı konuldu. 3 yaşındaki çocuğun, Ivacaftor etken maddeli ilacı kullanmasının zorunlu ve hayati önem taşıdığı belirtildi. İlacın yurt dışından getirilmesi gerektiği ve tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu öğrenilirken, aile SGK tarafından karşılanmasını talep etti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.