'Ahmed Arif’in Hasreti' belgeseli Diyarbakır'da gösterime girecek

Hasretinden Prangalar Eskittim, Karanfil Sokağı, Otuzüç Kurşun, Uy Havar, Leylim Leylim isimli şiirleri ile edebiyatın en özgün şairi Amed Arif'in hayatını anlatan, ‘’Ahmed Arif’in Hasreti’’ belgeseli 2 Haziran'da Diyarbakır'da gösterime girecek.

'Ahmed Arif’in Hasreti' belgeseli Diyarbakır'da gösterime girecek
31 Mart 2021
13:34

Hayattayken yayımlanan tek şiir kitabı ‘’Hasretinden Prangalar Eskittim’’ ile şiirde büyük etki yaratan şair Ahmed Arif’in hayatının anlatılacağı belgeselin yönetmenliğini gazeteci Dilek Gül yapıyor. Belgesel filmde, Ahmed Arif’in oğlu Filinta Önal ve Tiraj Haber yazarı Şeyhmus Diken dahil şairin hayatında özel yer edinmiş isimler ve edebiyatı üzerine araştırma yapanların anlatımları yer alıyor.

Aynı zamanda filmde Ahmed Arif’in hayatının geçtiği kentler, okuduğu okullar hatta gözaltında işkence gördüğü yerlerin çekimleri de var. ‘’Ahmed Arif’in Hasreti’’ isimli filmde yıkılan Sur’un içinde kalan Ahmed Arif’in doğduğu evin son hali de görüntülendi. 

Etrafı tamamen yıkılan Fatih Paşa Mahallesi, Yağcı Sokak, 7 No’lu adresindeki Ahmed Arif’in evinin bir kısmı yıkılmışken, bir kısmı hala ayakta.

Ünlü şair Amed Arif’in şiirlerini çıplak sesle okuduğu ilk orjinal kayıtların da yer aldığı belgeselin müziği Metin Kemal Kahraman’a ait. 

Ahmed Arif’in Hasreti belgesel filminin ilk gösterimi şairin 30. ölüm yıldönümünde 2 Haziran’da Diyarbakır Forum Sineması’nda yapılacak.

Hayali gerçekleşemedi ama dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor

Çocukluk hayali olan Erîvan Radyosu'nda klam söylemeyi gerçekleştiremeyen dengbêj Mistefa, inşaatta, köy odalarında ve sokakta seslendirdiği klamlarla Kürt kültür ve tarihine ışık tutuyor.

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

CHP'li Erol tepkiler üzerine Ana Fatma'daki tableti kaldırdı

Ana Fatma Ziyareti’ne isminin yazılı olduğu tableti asan CHP’li Gürsel Erol, gelen tepkiler üzerine mermer tableti kaldırmak zorunda kaldı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.