Ahmet Güneştekin: Yaşar Kemal'e ait bir hafıza odası çalışmak istiyorum

Edebiyatımızın önemli isimlerinden Yaşar Kemal 28 Şubat 2015'te hayatını kaybetti. Ölüm yıldönümünde Yaşar Kemal'i yakından tanıyan sanatçı-ressam Ahmet Güneştekin gazetemizin sorularını yanıtladı.

Ahmet Güneştekin: Yaşar Kemal'e ait bir hafıza odası çalışmak istiyorum
28 Şubat 2021
00:58

Büyük usta Yaşar Kemal... 6 Ekim 1923’te Osmaniye'de dünyaya geldi. Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli. Nigar Hanım ve Sadık Efendi’nin oğludur. Aslen Van Ercişli olan ailesi sonradan Adana'ya yerleşti.  Küçük yaşında sağ gözünü kaybetti.

Edebiyata küçük yaşta merak saldı. İlk şiiri "Seyhan" Halevi dergisinde yayınlandı. Yine ilk kitabı "Ağıtlar"  Adana Halkevi tarafından yayınlandı. İlk uzun hikaye kitabı “Pis Hikaye”yi Kayseri'de askerlik yaparken kaleme aldı.

Bir çok kez Nobel'e aday gösterildi. Yurtiçinden ve yurtdışında çok sayıda ödül aldı. Başlıca romanları şunlardır; İnce Memed, Teneke, Hçyükteki Nar Ağacı, Orta Direk/Dağın Yüzü 1, Yer Demir Gök Bakır/Dağın Öte Yüzü 2, Ölmez Otu/ Dağım Öte Yüzü 3, Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yusufçuk Yusuf , Yılanı Öldürseler, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti, Deniz Küstü , Yağmurcuk Kuşu, Kale Kapısı, Kanın Sesi , Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Karıncanın Su İçtiği ,Tanyeri Horozları, Çıplak Deniz Çıplak Ada / Bir Ada Hikayesi IV, Tek Kanatlı Bir Kuş.

Bunların dışında da bir çok esere imza atan usta yazar Yaşar Kemal. 28 Şubat 2015'te hayata gözlerini yumdu.

Yaşar Kemal'i yakından tanıyan ve O'nunla dostluğu olan dünyaca ünlü resam ve sanatçı Ahmet Güneştekin, gazetemizin sorularını yanıtladı.

Tiraj: Yaşar Kemal ile nasıl tanıştığınızı kısaca paylaşabilir misiniz?

Ahmet Güneştekin: Çok erken yaşlarda okumanın büyüsüne kapıldığımı hatırlıyorum. Gılgamış’tan Don Kişot’a, İlyada’dan Binbir Gece Masalları’na evrensel masalları ve hikayeleri defalarca okurdum. En çok da Yaşar Kemal’in romanlarını okurdum. Çocukluğum ve gençliğim onun romanlarını okuyarak geçiyordu. Bir gün atölyede birlikte resim yapacağımız aklımın ucundan geçmezdi. Yarattığı düşsel dünyaların renkleri düşünce dünyamı etkilemeye o yaşlarda başlamıştı. Okuduğum ve hatta gördüğüm her şeyden daha canlıydılar. O kadar bulaşıcı bir üslubu vardı ki yaptığım her şeye sızmaya başlamıştı. 2003 yılında AKM’de açılan sergimi izlemeye geldi. Karanlıktan Önceki Renkler çocukluğumun masallarını ve ses dünyasını çalıştığım işlerden oluşuyordu. Bu sergide karşılaştık ilk kez. Ortak tutkularımız olan renkler ve sesler yüzeye çıkmıştı. Bu karşılaşmada aramızda bir bağ oluştu ve bu bağ zamanla baba-oğul ilişkisine dönüştü. Bu karşılamadan sonra kendi sesinden onu tanıma ayrıcalığına sahip oldum.


 
Tiraj: Yaşar Kemal ile unutamadığınız anı- anılarınız nelerdir?

Ahmet Güneştekin: Zaman içinde çok şey paylaştık, mutlulukla hatırlayacağım ve zamanın aşındıramayacağı iki an benim için çok önemli. Neredeyse hemen her gün konuşurduk. O gün aradığında New York’taydım ve sabah saat 4’tü ve ben uyuyordum. Biraz konuştuk, sonra onunla buluşmamı istedi. New York’ta olduğumu söylediğimde ne olmuş New York’taysan, atla gel demişti. Onun için sevdiği bir insanı ayağına çağırmak çok kolaydı. Uçak biletimi değiştirip döndüm. Beni çağırıyorsa ya mutlaka söyleyeceği önemli bir şey vardır ya da bana ihtiyacı vardır diyordum. Aynı şeyi sonra tekrar yaşadım. Belgesel çektiğim dönemdeydi. TRT müdürüyle görüşmek için Ankara’ya gidiyordum. Ankara girişinde yoldayken aradı beni, sana acil ihtiyacım var dedi, ben de oradan geri döndüm. Yanına gittiğimde sadece beni özlediğini ve görmek istediğini söylemişti. Özlediği için beni görme arzusu ve ısrarından hem mutluluk duymuştum hem de gururlanmıştım.


 
Tiraj: Ahmet Güneştekin’in dünyasında Yaşar Kemal'in nasıl bir yeri var?

Ahmet Güneştekin: Yaşar Kemal benim için büyük bir öğreticiydi aynı zamanda. Bizi yakınlaştıran değer verdiğimiz ortak şeyler çoktu. İkimiz de sözlü kültürlerin izinden gitmeyi tercih etmiştik. Bana göre o bir söz büyücüsüydü. Tutkun olduğumuz renkler, sesler ve sözler üzerine konuşurduk. Bana her zaman köklerime dönüp bakmam gerektiğini, çünkü ancak belleği olan kişinin yaşadığı anın kırılganlığında hayatta kalmayı başarabileceğini söylerdi. Üzerimde olağanüstü bir iz bıraktı ve bırakmaya da devam edecek. Atölyemde birlikte geçirdiğimiz saatler, birbirimizle düşüncelerimizi paylaştığımız, birlikte resim yaptığımız zamanlar benim için her zaman değerli olacak.


 
Tiraj: Ölüm yıldönümünde, bugünleri de düşünerek, Yaşar Kemal ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ahmet Güneştekin: Ben her yıl bugünü onun ölümsüzlük yıldönümü olarak kutlamak istiyorum. Aramızdan ayrıldıktan sonra ölümsüzlük kavramı üzerine daha çok düşündüğümü ve çalıştığımı fark ettim. Bugün dünyada ölümsüz olan kişiler yaşamlarımızda büyük öğreticiler olarak yerlerini aldılar. Benim için Yaşar Kemal de öyledir, bir ölümsüzdür. Hayalim bir gün bir Yaşar Kemal dünyası yaratmak. Ona ait ait bir hafıza odası çalışmak istiyorum. Onun edebiyat evrenine ait renkler, sesler, eşyalar, bitkiler, hikâyeler ve karakterler, ona ait tüm bir evreni bir oda içinde yeniden inşa etmek istiyorum. Belki de önümüzdeki yıllarda onun hafızasını inşa ettiğim bu mekânı birlikte gezebiliriz.

 

Ali Kenanoğlu: Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Kılıçdaroğlu Torbalı Belediye Başkanı Uygur'un cenazesine katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur için, Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.