Aile hekimleri: Grip aşılarında bir yıl şartının kaldırılması gerekiyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, 65 yaş üstü ve kronik hastaların grip aşısı başvurularına onay verilmemesi ile ilgili, "Aldığımız duyumlara göre; geçen sene ocak-şubat aylarında aşısını yaptıranların, bu sene ocak-şubat aylarında aşısını olabileceği şeklinde bir ayarlama yapılmış. Bir yıl şartının ortadan kaldırılması ve bunun düzenlenmesi gerekiyor" dedi. Eryazğan, grip aşısının ekim-kasım aylarında yapılması gerektiğini söyledi.

Aile hekimleri: Grip aşılarında bir yıl şartının kaldırılması gerekiyor
30 Eylül 2021
10:44

Hacı Yusuf Eryazğan, vatandaşların grip aşısı olabilmek için sürekli aile hekimliklerine başvurmalarının aile sağlığı merkezlerinde yoğunluğa sebep olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı'na aşı tanımlamalarının yapılması için çağrıda bulundu.

Eryazğan'ın yaptığı açıklama şöyle:

"Sağlık Bakanlığı, grip aşılarının tedarik edildiğini haber verdikten sonra vatandaşlarımız grip aşılarını yaptırmak için aile sağlığı merkezlerine başvurularda bulundular ama grip aşıları noktasında 65 yaş üstü ya da kronik hastalığı olanlara ne yazık ki grip aşısı ödeneği çıkmıyor. Sistem buna onay vermiyor. Aslında bu durum geçen sene de yaşandı. Grip aşılarının ödenmesi ve sistem tarafından onaylanması aralıklı dönemlerde oldu ve insanların bir kısmı ocak-şubat ayına kadar aşı yaptıramadı.

Dünya üzerinde griple ilgili hastalıkların görülme sıklığı ekim ve kasım aylarında çok daha fazla. Özellikle bu aylarda riskli grupların aşı olması gerekiyor. Bu ayarlamalar yapılırken buna dikkat edilmesi gerekiyor. Yine aldığımız duyumlara göre; geçen sene ocak-şubat aylarında aşısını yaptıranların, bu sene ocak-şubat aylarında aşısını olabileceği şeklinde bir ayarlama yapılmış. Bu durumun düzeltilmesi gerekiyor, çünkü ekim-kasım aylarında grip virüsü daha çok görülüyor ve daha çok bulaşa neden oluyor. İnsanların hastalığa yakalanması ve bu hastalığı ağır şekilde atlatması, üstüne de Covid’e yakalanması durumunda netice daha da kötü olabilir. Bu nedenle bir yıl şartının ortadan kaldırılması ve bunun düzenlenmesi gerekiyor. Ekim-kasım aylarında, özellikle risk grubunda olan vatandaşlarımızın grip aşısı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Sürekli başvuru yapılması, sürekli aile hekimliğine bu sorunla gidilmesi bir poliklinik yoğunluğunu da getiriyor. Bunun ortadan kaldırılmasını ve bakanlığımızın bir an önce bu aşıyla ilgili tanımlamaları yapmasını bekliyoruz."

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.