Akşener: Türkiye'de kara para devlet eliyle aklanıyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye’nin Gri Liste’ye alınmasına dair, “‘Türkiye’de gerçekten para aklanıyor mu?’ Evet, maalesef aklanıyor. Hem de bizzat devlet eliyle aklanıyor” dedi.

Akşener: Türkiye'de kara para devlet eliyle aklanıyor
27 Ekim 2021
13:16

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın milli güvenlik tanımının kendi koltuğundan oluştuğunu söyleyen Akşener, “Koltuğunu sallayan her şey ve herkes, kendisi için bir millî güvenlik tehdidi… Geçinemiyor musun? O zaman teröristsin. İflasın eşiğinde misin? O zaman hainsin. Sosyal medyada, eleştiri mi yazdın? O zaman milli güvenliğimiz için bir tehditsin. Bu ucube sistemin memleketimizi getirdiği, şu ucube duruma bakar mısınız” dedi.

Partili cumhurbaşkanlığına eleştirilerini sürdüren Akşener, “Mesela 5-10 maaşlı danışmanlar, sarayda sefa sürerken, asgari ücretin altında maaş alan emekliler, bir millî güvenlik tehdididir. Mesela saray korkusundan, yolsuzluk soruşturması açamayan savcılar, bir millî güvenlik tehdididir. Ez cümle, tüm bunların gerçek sebebi olan, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi, ülkemiz için, başlı başına bir millî güvenlik tehdididir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Gri Liste’ye girmesine dair değerlendirme yapan Akşener, “Nitekim, ‘2023’te dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına gireceğiz’ diyenler bugün ülkemizi ilk 20 ekonominin bile dışına çıkarttılar. Bu vizyoner yönetim anlayışının sonucunda gire gire, Gri Liste’ye girdik. Bu Gri listede dünyanın, en büyük ilk 10 ekonomisi arasından hiçbir ülke yok. İlk 20 ekonomisi arasından da yine hiçbir ülke yok. İlk 30 ekonomisi arasından ise, sadece Türkiye var. Peki bu listede başka kimler var? Mesela bu listede Burkina Faso var. Zimbabwe var, Uganda var. Mesela Filipinler var, Kamboçya var, Suriye var. Gördüğünüz gibi, listedeki her ülke, başlı başına bir başarı hikayesi… Peki bu listeye, neye göre giriliyor, biliyor musunuz? Eğer ülkenizde, yoğun miktarda para aklanıyorsa, terörist gruplar, ülkenizden finansman sağlıyorsa ve siz bu sorunlara karşı, hiçbir mücadele sergilemiyorsanız; işte o zaman, Gri Liste’ye giriyorsunuz. Şu rezilliğe bakar mısınız? Türkiye’nin düşürüldüğü duruma bakar mısınız? Yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

Akşener, şöyle devam etti: “Peki, bu rezillik karşısında, iktidar ne yaptı dersiniz? Bu tip durumlar karşısında, her zaman yaptıkları gibi; hep bir ağızdan yine, ‘dış güçler’ demeye başladılar. Biz elbette, ülkemizin itibarının, yerle bir olmasını istemeyiz. Biz elbette, Türkiye’ye yapılan her haksızlığın, her zaman karşısında oluruz. Biz elbette, burada da bir haksızlık olduğunu biliyoruz. Amma; ülkemizi bu haksızlığa uğratanın da bizzat iktidarın kendisi olduğunu, açıkça görüyoruz. Gri Liste’ye neden girdiğimizi, daha iyi anlamak için; öncelikle şu sorunun cevabını vermeliyiz. Nedir o soru? ‘Türkiye’de gerçekten para aklanıyor mu?’ Evet, maalesef aklanıyor. Hem de bizzat devlet eliyle aklanıyor.”

Eğer yurt dışında paranız varsa veya yurt içinde, kanunsuz yollardan kazandığınız parayı, yurt dışına çıkardıysanız, bu parayı aklamak için uğraşmanıza hiç gerek yok. Nasıl mı? Hemen varlık barışı için müracaat edip yüzde 1 komisyonla, bu parayı kolayca aklayabiliyorsunuz. Yani yüzde 1 komisyon ödeyince kimse size, “O parayı nereden buldun?” diye, hesap soramıyor. Yani, bu ucube sistemde, iktidar diyor ki "Uyuşturucu mu satıyorsun? Getir paranı. Kaçakçılık mı yapıyorsun? Getir paranı. Türkiye’den para mı kaçırdın? Getir paranı. Yüzde 1 komisyonla, paranı da aklıyorum, seni de aklıyorum." Bu kadar basit. Çamaşır suyu reklamı değil, AK Parti iktidarı… İşte size; kabile reisi yetkileriyle, devlet yönetmeye kalkan Sayın Erdoğan’ın, kabile devletleriyle bizi aynı listeye sokan, güçlü Türkiye vizyonu… İşte size Türkiye’yi uçuracağını söylenen, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi.”

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.