Alıcı çıkmayınca kilogramını 80 kuruşa meyve suyu fabrikasına sattılar

Tokat’ın Kemalpaşa Köyü’nde elma üretimi yapan çiftçiler, ürünlerini satamayınca ağaçları silkeleyerek yere döktü. Üreticiler elmalarını kilogramı 80 kuruşa meyve suyu fabrikasına sattı. Üretici Mahmut Sağlam, "Dalındaki elmayı döküntü olarak veriyoruz. Bunun başka çaresi yok. Dibe vurdu. Çiftçinin durumu bu" dedi.

Alıcı çıkmayınca kilogramını 80 kuruşa meyve suyu fabrikasına sattılar
04 Ekim 2021
15:05

Kent merkezine bağlı Kemalpaşa köyünde satılmayan elmalar çiftçiler tarafından yere döküldü. Geçen yıl kilosu 1 ile 1,5 lira arasında alıcı bulan elma, bu yıl hiç alıcı çıkmadığı için dalında kaldı. Üreticiler, dalında kalan elmaları dökerek 80 kuruşa meyve suyu fabrikasına satmak zorunda kaldı.

Dalındaki elmayı döküntü olarak verdiklerini ifade eden üretici Mahmut Sağlam, şunları söyledi:

“Durum böyle görüyorsunuz. 12 ay boyunca bakıyoruz. En sonunda da kimse almayınca, alıcı da yok. Hiç yok, alıcı olsa ucuz pahalı demeyeceğiz vereceğiz, ama alıcı yok. Alıcı olmadığı için biz de yere döküyoruz. Yerden toplayıp götürüp döküntü olarak veriyoruz. Dalındaki elmayı döküntü olarak veriyoruz. Bunun başka çaresi yok. Dibe vurdu. Çiftçinin durumu bu.”

Yıl boyunca baktıkları elmayı yere serdiklerini söyleyen üretici Musa Sağdıç, “Çiftçi 1 yıl boyunca baktığı meyvesini yere döker mi döküyor işte. Elde kalınca meyveler biz de meyve suyu fabrikasına satıyoruz. Silkeliyoruz yerden topluyoruz. Yoksa 1 yıl boyunca yolunu beklediği meyvesini yere serebilir mi? Seriyor işte” diye konuştu.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Sağanak yağış, Ege'de su baskınları ve heyelanlara neden oldu

Ege bölgesinde meydana gelen sağanak yağış, su baskınları ve heyelanlara neden oldu.

Koçerler yaylalardan erken indi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan koçerler, kuraklık nedeniyle bu yıl yaylalardan erken inmek zorunda kaldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.