Anadilde müziği renklerle öğreniyorlar

Sanat çalışmalarına hız veren Aryen Kültür Sanat ve Araştırma Derneği, müziğe büyük ilgi gösteren çocuklara anadillerinde eğitim vermeye başladı.

Anadilde müziği renklerle öğreniyorlar
21 Eylül 2021
09:27

Van'da sanatsal faaliyetler yürüten Aryen Kültür Sanat ve Araştırma Derneği, atölye çalışmalarına devam ediyor. Keman, piyano, gitar, erbane, resim, santur, bağlama kurslarının yanı sıra çocuk atölyesi açan derneğe ilgi artıyor. Dernek, çocuklara anadillerinde eğitim vererek müziği renkler ve işaretlerle sevdirmeye çalışıyor.

Dernek yöneticilerinden Fadime Polat, dernek olarak coğrafyanın kültürünü esas aldıklarını belirterek, öğrencilerin büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğunu söyledi. Çocuklar için geliştirdikleri farklı kültür ve sanat çalışmalarını uyguladıklarını dile getiren Polat, “Örneğin çocuklara ritim ve müzik eğitimini renklerle ve rengarenk olan müzik aletleriyle öğretiyoruz. ‘2 ile 5 yaş arasındaki çocukların müziği öğrenemez’ söylemine karşı yeni bir format yaratarak, çocuklara rahat bir şekilde nota ve ritim eğitimleri veriyoruz. Yine 10 yaşındaki bir çocuğa notları porte üzerinden gösteriyoruz. 2 ile 5 yaşındaki çocuklara ise notayı renkli nota kartlarıyla ve renk oyunlarıyla öğretiyoruz. Bu şekilde notayı daha iyi şekilde kavrıyor ve notanın ismini bir süre sonra öğreniyor. Farklı boyutta bardaklarla ritmi basitleştirerek öğretiyoruz. Çocuk bu şekliyle daha iyi anlıyor ve uyguluyor” diye anlattı.

Kürtçe eğitimlerin her yaş grubuna ayrı ayrı verildiğini söyleyen Polat, “Kürtçe şarkılar söylüyoruz ve şarkılarda geçen sözleri vücut dilimizle yansıtıyoruz. Çocuklar da o şarkılarda geçen sözleri vücut diliyle gösteriyorlar ve ne anlama geldiğini anlıyorlar. Grupların dersleri haftada birer saat ve ebeveynleri katılacak şekilde oluyor. Şuana kadar atölyelerimize oldukça ilgi var ve bu ilginin devam etmesini istiyoruz. Her yaşa uygun olarak keman, piyano, gitar, erbane, resim, santur, bağlama, kaval ve duduk eğitimlerini de veriyoruz. Atölyelere katılmak isteyenleri merkezimize bekliyoruz” diye konuştu.

Eğitim Sen'li kadınlardan kampanya: Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır

Eğitim Sen üyesi kadınlar, eğitim sistemindeki cinsiyetçiliğe dikkati çekerek, "Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi yaşamsaldır" kampanyası başlattı.

Hayali gerçekleşemedi ama dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor

Çocukluk hayali olan Erîvan Radyosu'nda klam söylemeyi gerçekleştiremeyen dengbêj Mistefa, inşaatta, köy odalarında ve sokakta seslendirdiği klamlarla Kürt kültür ve tarihine ışık tutuyor.

7 yıl aradan sonra toplanan Milli Eğitim Şurası'ndaki oylamada 128 maddede tavsiye kararı alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplanan 20. Milli Eğitim Şurası dünkü özel ihtisas komisyonlarında görüşülen 124 madde ile genel kurula sunulan 4 yeni önerinin oylaması yapıldı. Oylama sonucu kabul edilen toplam 128 madde, 20. Milli Eğitim Şurası tavsiye kararı olarak kayıtlara geçti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.