Ankara Kadın Platformu: Sözleşmeyi fesheden iktidar sorumluluktan kaçamaz

Ankara Kadın Platformu üyeleri İstanbul Sözleşmesi'nin, Cumhurbaşkanı imzasıyla feshini protesto etmek için Sakarya Caddesi'nde toplandı. "Sözleşmeyi fesheden iktidar sorumluluktan kaçamaz. AKP Genel Başkanı tarafından imzalanan bu karar hukuka aykırıdır" açıklamasının yapıldığı protestoda polislerin aldığı yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Ankara Kadın Platformu: Sözleşmeyi fesheden iktidar sorumluluktan kaçamaz
27 Mart 2021
22:33

Ankara Kadın Platformu üyeleri bugün İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto etmek amacıyla Sakarya Caddesi'nde toplandı. Protestoda "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Kadın cinayetleri politiktir", "Erkek adalet değil gerçek adalet" sloganları atıldı. "Sokakta Kazandık Sokakta Savunuyoruz" yazılı pankartın açıldığı protestoda şu açıklama yapıldı:

"Sözleşmeyi fesheden iktidar sorumluluktan kaçamaz. AKP Genel Başkanı tarafından imzalanan bu karar hukuka aykırıdır. Parlamentonun onayladığı bir anlaşmadan kararname ile çıkmak yasama yetkisinin gasp edilmesidir. Karar usule uygun olmuş olsaydı da bizim için meşru olmayacaktı. Kadınların mücadeleyle kazandığı sözleşmeyi fesheden her kim olursa olsun kadınlara savaş açmış demektir. Buradan ilan ediyoruz. Kararınızı tanımıyoruz."

Yılın üçüncü ayı bitmeden öldürülen kadınların sayısının 82'ye ulaştığı belirtilen protestoda, "Kadın cinayetleri yok diyorlar, çocuk istismarları yok diyorlar, kadınlar her şeyi abartıyor diyorlar. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı hayatta olacak olan kadınların isyanıyla buradayız" denildi. Son bir haftada katledilen kadınların isimleri de protesto sırasında anıldı.

Ankara Kadın Platformu üyesi bir kadının şarkı söylemeye başladığı anda polis aracından "Koronavirüs tedbirleri" konusunda anonsların yapılması topluluğun tepkisine yol açtı.

Ankara Kadın Platformu Üyesi Rüya Özgür ise şöyle konuştu: "Bugün burada İstanbul Sözleşmesi'nin hukuksuz bir şekilde feshedilmesine karşı toplandık. Biz bu hakkı sokaklarda kazandık ve sokaklarda savunmaya devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi kesinlikle bir kişinin iradesiyle feshedilecek bir sözleşme değil. Bunu hem Ankara Kadın Platformu olarak hem de tüm Türkiye'de sokağa çıkan 4 milyon kadın olarak kabul etmiyoruz."

Ali Kenanoğlu: Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile yurtdışına gönderilen sözde “Alevi uzmanı” kişi sayısı kaçtır ve bunların kaçı geri dönmemiştir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, kısa bir süre önce kamuoyuna yansıyan gri pasaport aracılığıyla yapılan ve Diyanet’e uzanan insan kaçakçılığının sözde Alevi boyutuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’na soru önergesi verdi. Kenanoğlu soru önergesinde “Diyanet İşleri Başkanlığınca hangi Alevi vakıf veya dernekleri ile sözde Aleviliği yurtdışında doğru anlatma projeleri üzerinden protokol yapılmıştır?” diye sordu.

Gazeteci İnci Aydın yargılandığı davada beraat etti

Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnci Aydın, "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Kılıçdaroğlu Torbalı Belediye Başkanı Uygur'un cenazesine katıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur için, Torbalı Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.