Ankara kitap fuarında 174 yayınevinden sadece 1’i Kürtçe

Kitap fuarında 174 yayınevi arasında yer alan tek Kürtçe yayınevi Nûbihar’ın stant çalışanı Aziz Tekin, “Elimizden geldiğince Kürtçe yayınların olmadığı yerlere ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Ankara kitap fuarında 174 yayınevinden sadece 1’i Kürtçe
30 Ekim 2021
09:24

Ankara ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezinde düzenlenen 16. Kitap Fuarı yarın bitiyor. 2005 yılından beri düzenlenen kitap fuarına bu yıl 174 yayınevi 350 yazar katılırdı. Yoğun ilginin olduğu fuarda önceki yıllara göre Kürtçe kitapların sayısı bir hayli az. 174 yayınevi arasında sadece 1 Kürtçe yayınevi yer aldı. Fuara katılan tek Kürtçe yayınevi Nûbihar stant görevlisi Aziz Tekin, fuara ilişkin konuştu. 

Yayınevi olarak misyonlarının kitap satmak olmadığını daha çok okuyucuya ulaşmak istediklerini belirten Tekin, “Ankara gibi bir yerde Kürt okurların, Kürtçe okurların bizlere beklediğimiz kadar olmasa da ziyaretleri oluyor. Kürtçe kitaplara ulaşmada sorun yaşayan okuyucularımıza ulaşma fırsatı buluyoruz bu okurlarımızı da mutlu ediyor” dedi.

Kağıt maliyetlerinin arttığını hatırlatan Tekin, “Elimizden geldiğince kitapların gidemediği ya da Kürtçe yayınların olmadığı yerlere ulaşmaya çalışıyoruz. Pandemide okuyucularımızla çok sorunlar yaşamadık. Bir şekilde internet üzerinden siparişlerle okuyucularımıza ulaşabildik. Ama ekonomik olarak etkisi oldu kağıt fiyatları arttı, kitapların basım maliyetleri arttı. Dolayısıyla kitapların satış tirajlarında da etkili oldu bu durum” diye konuştu. 

Fuarlara daha fazla Kürtçe yayınevinin katılmasını istediklerini ifade eden Tekin, “Kürtçenin görünürlüğü açısından daha iyi olur. Fuarlarda bir şekilde Kürtçe kitapları daha çok okuyucuyla buluşturabiliyoruz” diye belirtti. 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.