Apple, Google'a alternatif arama motoru geliştiriyor

Apple, Google ile ilişkisinin bozulmasıyla alternatif bir arama motoru geliştirmek için harekete geçti. IOS 14 işletim sisteminde arama yapan kullanıcılar, artık Google'ın değil Apple'ın sunduğu sonuçları görüyor.

Apple, Google'a alternatif arama motoru geliştiriyor
29 Ekim 2020
08:52

ABD Adalet Bakanlığı ve 11 eyalet Google'a "yasa dışı tekel oluşturarak rekabeti engellemek" suçlamasıyla dava açtı. Dava dosyasındaki bilgilere göre Google, Apple'ın telefon markası iPhone'larda varsayılan arama motoru olmak için Apple'a yılda yaklaşık 11 milyar dolar ödüyor. Açılan bu dava Google ve Apple işbirliğini tehlikeye soktuğu için Apple, kullanıcısına alternatif bir arama motoru sunmak istiyor. ABD'li teknoloji devi, 2018'de Google'ın arama başkanı John Giannandrea'yı işe aldı. Son zamanlarda arama teknolojilerine hakim birçok kişiyle çalışmaya başladı.

Amerikalı teknoloji şirketi Yahoo sansür nedeniyle Çin'den çekildi

Yahoo, artan kısıtlamalar nedeniyle Çin’deki faaliyetini sona erdirdiğini bildirdi. Yahoo’dan yapılan açıklamada, şirketin ‘özgür ve açık internete’ bağlı kalınmaya devam edeceği vurgulandı.

NASA: Güneş patlamaları uydu iletişimini etkileyebilir

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), bu hafta, GPS ve iletişim uydularını etkileyebilecek bir güneş patlaması yaşanacağını açıkladı.

Instagram’da link paylaşma sınırlaması kaldırıldı

Instagram, tüm kullanıcıların artık Instagram Hikayeler'deki Link Etiketi özelliğine erişebileceğini duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.