Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü 26. kez verildi

Her yıl Mayıs Yayınevi tarafından düzenlenen “Arkadaş Zekai Özger Şiir Ödülü” 26. kez adresini buldu. Bu yılki ödülün sahibi 67 şiir dosyası arasından seçilen “Yarası Olan” dosyası ile Mustafa Torun’a verildi.

Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü 26. kez verildi
23 Nisan 2021
12:55

Her yıl Mayıs Yayınevince düzenlenen “Arkadaş Zekai Özger Şiir Ödülü” 26. kez adresini buldu. Bu yılki ödülün sahibi 67 şiir dosyası arasından seçilen “Yarası Olan” dosyası ile Mustafa Torun’a verildi. Tuba Bozkurt’un “Kontrollü Patama” dosyası da “Jüri özel ödülü”ne layık görüldü.

Sina Akyol, Orhan Alkaya, Beste Naz Karaca, Gökhan Arslan ve Suat Çelebi’den oluşan ödül jürisi; Hüseyin Akcan, Mutlu Merve Başkaya, Onur Güzeldiyar, Ozan R.Kartal, A.Gülfem Özer, Yunus Emre Öksüz, Hakan Temiz, Anıl Fırat Tosun ve Fatma Yeşil’in dosyaları nedeniyle “adlarının anılması”nı kararlaştırdı.

Covid 19 pandemisi nedeniyle ödül yeri ve töreninin daha sonra açıklanacağı belirtildi.

Ödül kazanan dosyanın telif ücreti ödenerek 2021 yılı içinde kitap olarak basılacağı açıklandı.

 

Arkadaş Z.Özger kimdir*

Asıl adı Zekâi Özger olan şaiir,  şiirlerini Arkadaş Z. Özger adını kullanarak yayımladı. Selanik göçmeni işçi bir ailenin çocuğu olan Özger,  Ankara üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu’nda okudu. 

Kent 16, Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost,  gibi bir çok dergide şiir ve yazıları yayımlandı. 

17 yaşındayken arkadaşı Ömer Zafer Göktürk ile birlikte Kent 16 dergisini çıkardı. Şairin ilşk şiiri olan "Niye Kapalı Kapılarınız - Bulamıyoruz" da bu dergide yayımlandı. Dergi yayın hayatını sürdüremedi, yalnızca bir sayı yayımlandı.

24 Ocak 1971 tarihinde SBF yurduna yapılan polis baskını ve gözaltı sırasında işkenceye varan dayağa maruz kaldı ve başına ağır darbeler aldı. Aradan yıllar geçtikten sonra 29 Nisan 1973 sabahı Ankara'da, sokakta ağır yaralı bir halde bulundu, kaldırıldığı Numune Hastanesi'nde 5 Mayıs 1973’te öldü. Beyin kanamasından öldüğü belirlendi. Arkadaşları, ölümünü SBF yurdunun basılması sırasında başına aldığı ağır darbelere bağladılar.

Henüz 25 yaşındayken ölümü nedeniyle "Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı 'Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası' olacak!" dediği şiir kitabını yayımlama olanağı olmadı. Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri ölümünden sonra Tekin Sönmez tarafından "Şiirler" adıyla bir kitapta toplandı (Nadas Yayınları, 1974). İkinci basımı "Sevdadır" adıyla yapılan kitap (Mayıs Yayınları, 1984) daha sonra da bu adla yayımlanmaya devam etti. 

Arkadaş Zekâi Özger adına, İzmir’de Mayıs Yayınları tarafından 1996'dan bu yana her yıl düzenli olarak şiir ödülü verilmektedir. (Wikipedia) 

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

CHP'li Erol tepkiler üzerine Ana Fatma'daki tableti kaldırdı

Ana Fatma Ziyareti’ne isminin yazılı olduğu tableti asan CHP’li Gürsel Erol, gelen tepkiler üzerine mermer tableti kaldırmak zorunda kaldı. 

DAM Başkanı Yeşilgöz: Dersim’in kutsal mekanları reklam amaçlı olarak kullanılıyor

CHP’li Gürsel Erol’un “peyzaj” çalışması adı altında Ana Fatma Ziyareti’nin doğal dokusunu bozduğunu belirten DAM Başkanı Selman Yeşilgöz, inanç merkezlerinin reklam aracı olarak kullanılacak yerler olmadığını söyledi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.