Arnavutluk binlerce Afgan'ı kabul etmeye hazırlanıyor

Arnavutluk, Afganistan'da Taliban'ın Pazar günü kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkede yaşamak istemeyen binlerce Afgan’ı kabul edecek.

Arnavutluk binlerce Afgan'ı kabul etmeye hazırlanıyor
20 Ağustos 2021
12:00

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından çeşitli ülkeler Afganları kabul etmeye başladı. Arnavutluk da tahliye edileceklerin bir kısmını kabul edeceğini duyurdu. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, gelenlere bütün imkanların verileceğini açıkladı.

Bir İtalyan gazetesine konuşan Başbakan Rama, Arnavutluk’un eskiden yaşadığı aynı sıkıntıları dikkate alarak Afganları kabul etmek zorunda olduklarını belirtti. Rama, bir zamanlar Arnavutların, bir zamanlar İtalyanlar için nasıl bir 'uzaylı' ise bugün de Afganların o durumda olduğu ifade ederek Afganları kabul etmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaxhka, gelen Afganlara eğitim, vatandaşlık gibi her türlü ayrıcalık tanınacağını söyledi. Xhaxhka ayrıca Afganların yerleşim konusunda bilgi vererek başkent Tiran’da bulunan Tiran Üniversitesi Kampüsü Yurtları, Draç devlet sosyal evleri ve Berat şehrinde bulunan askeri üssü işaret etti. Xhaxhka ayrıca gelen Afganların önce Tiran havalimanında sağlık kontrolünden geçirileceğini ve ardından da kalacakları yerlere nakledileceklerini belirtti.

Gelecek olan Afganların yerleştirilmesi planlanan Tiran Üniversitesi Kampüsünde bulunan yurtlar boşaltılırken, Arnavutluk Ulusal Öğrenci Birliğinden bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre, Afganları yerleştirmek için öğrencilerin yurttan "atıldığını" kaydedildi.

"Misafirleri karşılayalım ama kendi öğrencilerimizi yola atmaktan bir an önce vazgeçin" ifadesi kullanılan açıklamada, öğrencilerin zor durumda bırakıldığını ifade edildi.
Öte yandan, Arnavutluk muhalefet partileri Afganları almak konusuna karşı olduklarını değişik açıklamalarla dile getirdi. (İHA)

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.