'Avrupa'daki bir işçi ile Türkiye'deki bir işçiyi nasıl aynı kefeye koyuyorsunuz'

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi görüşülürken HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, elektrik zamlarına ilişkin vatandaşın yaşadığı sıkıntıyı anlatmak için video izletmek istedi, ancak izin verilmedi.

'Avrupa'daki bir işçi ile Türkiye'deki bir işçiyi nasıl aynı kefeye koyuyorsunuz'
02 Kasım 2021
10:10

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ilişkin Sayıştay raporuna dikkat çekti. Bakanlığa yatırılması gereken elektrik enerjisi fonunu bazı şirketlerin eksik veya hiç yatırmadığını belirten Kuşoğlu, “174 şirketin 104’ü ödeme yapıyor ve bunlardan 2019’da 831 milyon liralık bir gelir sağlanıyor. Bunu tespit etmişsiniz ancak 70 şirket ödeme yapmıyor. Bu şirketlerin ne kadar tahsilat yaptığı belli. Bununla ilgili olarak da Bakanlığınızın kesin hesabında da giderler var, gelir olarak da hiç konmamış. Siz, özel sektörde hiç gördünüz mü Sayın Bakan’ım, gelirlerin olmadığı bir mali tablo" dedi.

Paylan, bu duruma, "Sayın Başkan, işte böyle, maalesef yasakçı, halkın sesini buraya yansıtmayan uygulamalar yaptığınız için bu bütçe halkın bütçesi değil sarayın bütçesi oluyor" diyerek tepki gösterdi.

AKP'li Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz’ın “Siz halkın sesi olmadığınızı mı söylüyorsunuz” demesi üzerine Paylan, “Elbette halkın sesiyiz, ama halkın sesini buraya ulaştıralım istiyoruz. Ya kısa bir videoda halkın bir isyanı var, elektrik faturalarıyla, doğalgaz faturalarıyla ilgili bir isyanı var" diye konuştu.

Paylan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu sunumunda insan yok, yurttaş yok, doğa yok, ekoloji yok. Şirketler var, kâr hırsı var, vahşi kapitalizm var, şirketlerin çıkarı var. Halkın çıkarı yok, toplumun çıkarı yok, doğanın çıkarı yok. Şimdi, diyor ki Sayın Bakan’ımız: 'Ben herkese doğalgaz sağlıyorum hem de Avrupa'nın en ucuzunu sağlıyorum.' Peki, sorarım Sayın Bakan’ımıza: Avrupa 'da 4 bin euro alan bir işçi ile Türkiye'de 250 euroya talim eden bir işçiyi nasıl aynı kefe ye koyuyorsunuz ya, nasıl aynı kefeye koyuyorsunuz? 3 bin lira maaş alan bir kişi bin lira faturasını nasıl ödesin? Bu işin bir sosyal boyutu yok mu? Maalesef yok sizin sunumunuzda, bir sosyal boyutu yok. Yeşil devrimi, yeşil ekonomiyi anlamayan bir Enerji Bakanı’yla biz hiçbir yere gidemeyiz. Bir vizyon belgesi ortada yok. Bu bütçeye onay vermeyin."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in sunumu sonrası söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu da Sayıştay’ın bakanlıkla ilgili raporlarına değinerek şunları söyledi:

"Sayın Bakan’ım, siz sunumunuzda kesin hesaba pek girmediniz. Halbuki 2020 yılıyla ilgili olarak da epey bir harcamanız vardı. Sayıştay’ın da bu konuda güzel tespitleri var. Mesela Bakanlığınızla ilgili olarak hem 2019’da hem de 2020’de yaptığı bir eleştiri var: Nihai tüketiciye elektrik enerjisi satışı yapan lisans sahibi tüzel kişiler tarafından tüketicilerden tahsil edilen ve Bakanlığın bankadaki hesaplarına yatırılması gereken elektrik enerjisi fonunu, -bu fon daha sonra biliyorsunuz katkı payı ödemesine dönüştürüldü, fon değil şu anda, elektrik enerjisi fonu değil- bazı şirketlerce eksik yatırılması ve hiç yatırılmaması... Bununla ilgili herhangi bir cevap vermediniz. 174 şirketin 104’ü ödeme yapıyor ve bunlardan 2019’da 831 milyon liralık bir gelir sağlanıyor. Bunu tespit etmişsiniz ancak 70 şirket ödeme yapmıyor, yani 104 şirketten 831 milyon lira tahsil edildiğine göre 70 şirketten de en azından 500 milyon liralık bir tahsilat yapılması gerekiyordu, bu eksik kalmış. Şimdi bunu tutmuşsunuz -Bakanlık olarak- Maliye Bakanlığı’na bildirmişsiniz. Bu şirketlerin ne kadar tahsilat yaptığı belli. Bununla ilgili olarak da Bakanlığınızın kesin hesabında da giderler var, gelir olarak da hiç konmamış, yani tahsil edilenlerle ilgili olarak da bilgi yok kesin hesapla ilgili. Siz özel sektörü bilen birisiniz. Yani siz, özel sektörde hiç gördünüz mü Sayın Bakan’ım, gelirlerin olmadığı bir mali tablo? Böyle şeylerin olmaması lazım. Bu, bakanlık adına güzel bir hadise değil maalesef."

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yeni zamla birlikte motorinin litre fiyatı benzini solladı

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS), motorine bu gece yarısından geçerli olmak üzere 66 kuruş zam yapılacağını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.