Aydın’ın faillerinin yargılanması istendi

Kayıp yakınları ve İHD Batman Şubesi, 1991 yılında gözaltına alındıktan sonra cenazesi bulunan Vedat Aydın'ın faillerinin yargılanmasını istedi. 

Aydın’ın faillerinin yargılanması istendi
17 Temmuz 2021
16:20

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” talebiyle düzenledikleri eylemlerinin 486’ncı haftasını dernek binasında gerçekleştirdi. Kayıp yakınlarının katıldığı ve kayıplara ait fotoğrafların taşındığı eylemde konuşan İHD Şube üyesi Gülbahar Kaya, 5 Temmuz 1991'de kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından evinden alındıktan 2 gün sonra Elazığ'ın Maden ilçesinde bir köprü altında işkenceyle öldürülmüş halde bulunan Vedat Aydın’ın faillerinin yargılanmasını istedi. 

Aydın’ın 12 Eylül sonrasında  4 yıl cezaevinde kaldığını ve karanlık zihniyetlere karşı insan hakları mücadelesi yürüten bir isim olduğunu belirten Kaya, Aydın'ın katledilmesine ilişkin bilgileri paylaştı. 

Aydın’ın cenaze töreninin 10 Temmuz 1991'de  Diyarbakır’da yapıldığını hatırlatan Kaya, “Yapılan cenaze törenine on binlerce kişi katıldı. Katılan kişilere otomatik silahlarla ateş açıldı. Resmi rakamlara göre 3, dönemin Diyarbakır Emniyeti'nde İstihbarat Şube Müdürü olan Hanefi Avcı'nın açıklamalarına göre orada 23 kişi öldü" dedi. 

Soruşturmanın Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü ancak 28 yıldır bir yere varılamadığını belirten Kaya, “Cinayet aydınlatılmadı, etkin soruşturma yürütülmedi, katilleri gözaltına alıp yargılamak yerine 20 yıl sonra gönderilen fotoğraflarla teşhis işlemleri yapılmaya çalışıldı. Vedat Aydın’ın katledilmesinde; tetiği çekenler yanı sıra OHAL valisi olan Hayri Kozakçıoğlu’nun, dönemin Jandarma İstihbarat Grup Komutan Yardımcısı Aytekin Özen’in, JİTEM elemanı Selahattin Görgülü’nün, dönemin Diyarbakır Valisi, Emniyet Müdürü ile askeri birimlerinin, dönemin başbakanı Mesut Yılmaz ile Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ve bugüne kadar olayı karanlıkta bırakan hükümetlerin sorumluluğu var" ifadelerinde bulundu. 

Kaya, adalet yerini buluncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti. (MA)

Konya'daki ırkçı katliamı yapan Mehmet Altun 6 gün sonra yakalanabildi

Konya'da Kürt ailye ırkçı saldırıda bulunarak 7 kişiyi katleden Mehmet Altun yakalandı.

Azra'nın katil zanlısının iş yerine saldırı

Antalya’da 21 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan'ın iş yerine saldırı düzenlendi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde orman yangını

Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi Şifalısu mevkiindeki ormanlık alanda, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerine haber verilmesi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Yangına 2 helikopter, 5 arazöz ve 3 yer ekibi müdahale ediyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.