Bakan Bilgin: 'Gençler Türkiye'den kaçmak istiyorlar’ diye bakmayın, gençler dünyayı tanımak istiyorlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “‘Gençler Türkiye'den kaçmak istiyorlar’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar. Dünyayı tanıyacak bilgiye ve donanıma sahipler" dedi.

Bakan Bilgin: 'Gençler Türkiye'den kaçmak istiyorlar’ diye bakmayın, gençler dünyayı tanımak istiyorlar
14 Ekim 2021
15:54

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Teknoloji Merkezi'nde "İşimizin Yarını" ana temasıyla düzenlediği ‘Ortak Paylaşım Forumu'nun üçüncüsü yapıldı. “Çalışma hayatının Davos’u” olarak nitelendirilen Ortak Paylaşım Forumu'na katılan Vedat Bilgin, burada yaptığı konuşmada, sendikal örgütlenme ve yurt dışına giden gençlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bilgin, şunları söyledi:

“Geleceğe dair en büyük güvencemiz gençlik. Şu anda Türkiye'nin yurt dışında doktora yapan 30 bin genci var. Dünyanın en iyi üniversitelerine gidip orada bir Türk gencine rastlarsanız. Bunlardan endişe duymamak lazım. Dönenler, oralarda kalanlardan daha çok. Türkiye, eski Türkiye değil. Genetik biyoloji alanında uzmanlık yapmış biri, eskiden döndüğünde çalışacak yer bulamazdı. Genetik laboratuvarı yoktu. Şimdi ülkemizin her alanda yatırım yapmış işletmeleri, üretim tesisleri ve laboratuvarı var. Yurt dışına gitme hevesi, eğitimli gençlerde daha fazla. Gençlerdeki bu arzunun olması doğal. 'Türkiye'den kaçmak istiyorlar' diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyorlar. Dünyayı tanıyacak bilgiye ve donanıma sahipler.

Çalışma mevzuatımız çok eski. Biz bu konuda bir çalışma içerisindeyiz. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey de bir çalışma yaptırdı. Hem Sendikalar Kanunu'muz hem İş Kanunu'muz hem de Toplu Sözleşme Kanunu'muz, bütün bu mevzuatı yenilememiz lazım. Örgütlenme özgürlüğünün önünü açmamız lazım, hızlandırmamız lazım. Burada bazı sorunlar var. Boşluklar var, o boşluklar Yargıtay kararlarıyla dolduruluyor. Onlar da kendi açılarından kararlar veriyorlar. Mevzuatın eskiliği nedeniyle birtakım sorunlar oluyor. Örgütlenme özgürlüğünün önünü açtığımızda, kayıt dışıyla mücadelede ciddi bir mesafe alırız. Zaten kurumsal işletmelerde böyle bir sorun yok. Önümüzdeki günlerde sendikal örgütlenmesi olan, sigorta ve vergi borcu olmayan işletmelerimize Beyaz Bayrak Ödülü vereceğiz. 'Burada işçiler örgütlüdür, burada örgütlenme özgürlüğü gerçekleşmekte, burada işletme işçilerin sağlık sigortası primini yatırmaktadır' mesajını içeren bir Beyaz Bayrak uygulamasını başlatacağız. Bu, kayıt dışı istihdamla mücadelenin de önünü açacaktır.”

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.