Bakan Yanık: Kadına şiddetteki artış tolere edilebilir düzeyde

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin "tolere edilirbilir" şekilde arttığını söyledi.

Bakan Yanık: Kadına şiddetteki artış tolere edilebilir düzeyde
22 Mayıs 2021
17:12

Yanık, Ocak 2020’de 19 bin 582 olan şiddet vakalarının, 2020’nin Şubat-Mart aylarında “tolere edilebilir” sayılarla arttığını söyleyen Yanık, “Bu da pandeminin etkilerinin yani Nisan’da ilk pandemiyle karşılamanın getirdiği bir şaşkınlık ve nasıl diyelim, belki hayata tutunma çabası ‘survive’ duygusu devam ederken, sonrasında o stresin oluşturduğu ciddi bir yükselmeyi görüyoruz ve daha sonra tekrar Ocak 2020’de başladığı veya Şubat 2020’de pandemi öncesine doğru ilerlediğini görüyoruz” dedi.

Kadın cinayetlerini tedbirli ve tedbirsiz olarak ayıran Yanık, “Türkiye’de herhangi bir tedbir kararı bulunmadan gerçekleşen kadın cinayeti sayısı 2020’de 235, 2021 Nisan sonu itibarıyla ise 85. Tedbir kararı bulunmasına rağmen cinayete maruz kalan kadın sayısı 2020 yılında 32, 2021 Nisan itibarıyla 10” şeklinde konuştu. 2020 yılında kadın cinayetlerinin 128’inin evli olduğu ya da eskiden evli oldukları erkekler tarafından işlendiğini söyleyen Yanık, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla 2020 yılında 289 bin 389 önleyici, 83 bin 47 koruyucu, 2021 Nisan sonu itibarıyla ise 82 bin 730 önleyici, 17 bin koruyucu tedbir kararı alındığını dile getirdi.

Aile içinde yaşanan şiddeti pandemi koşullarına, mekânsal aile içi ilişkilerine ve aile fertlerinin kapanma dönemlerinde birbirlerine mecbur kalmalarına bağlayan Yanık, devamında şunları söyledi: “Pandeminin şiddete etkisini ölçmek bakımından ‘Salgın öncesinde de şiddete maruz kalıyor muydunuz?’ sorusuna ‘Evet şiddet görüyordum’ diyen maalesef yüzde 87, ‘Hayır görmüyordum’ diyen yüzde 7, ‘Kısmen görüyordum’ diyen yüzde 6. ‘Maruz kaldığınız şiddet salgın döneminde arttı mı?’ dediğimizde ‘Hayır artmadı’ diyen yüzde 53, ‘Evet arttı’ diyen yüzde 32, ‘Kısmen arttı’ diyen yüzde 15.”

SES'ten tepki: Bu açıklama bizi şiddetle başbaşa bırakıyor

Yanık'ın açıklamalarından sonra resmi sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), "İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede feshedenler ve görevi kadınları korumak olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kadına yönelik şiddete 'tolere edilebilir' diyerek bizi her türlü şiddetle başbaşa bırakıyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Erdoğan PYD'ye dair rahatsızlığını dile getirdi

Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen Brüksel Forumu'nun 'İstikrara Katkı' başlıklı oturumunda video mesaj yoluyla konuştu.

Diyarbakır’da şüpheli kadın ölümü

Kayapınar’da E.Y. adlı kadın, şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Tanrıkulu Adalet Bakanı Gül'e seslendi: Bu yargılamanın kayıtlarını izlemeli

Kobani Davası’ndaki gözlemlerini aktaran CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e seslendi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.