Bakanlığın ‘Götürülüyor’ dediği tutuklu hastaneye götürülmüyor

Bakanlığın “Düzenli olarak hastaneye götürülüyor” dediği yüzde 70 engelli raporuyla birçok sağlık sorunu olan hasta tutuklu Eser Morsümbül, hastaneye götürülmediğini söyledi.

Bakanlığın ‘Götürülüyor’ dediği tutuklu hastaneye götürülmüyor
13 Kasım 2021
09:24

Cezaevlerinde devam eden hak ihlallerinden en çok hasta tutuklular etkileniyor. İzmir Şakran Kapalı Cezaevi’nde yüzde 70 engelli raporu olan tutuklu Eser Morsümbül, böbrek yetmezliği, kemik erimesi gibi bir çok hastalığı olmasına rağmen hastaneye götürülmediği belirtildi. 

Morsümbül’ün annesi Ayten Morsümbül, oğlunun sağlık sorunlarına ve maruz kaldığı koşullar ile ihlallere dair değerlendirmelerde bulundu.

Morsümbül, oğlunun böbrek yetmezliği nedeniyle kanaması olmasına rağmen hiçbir şeyin yapılmadığını ifade ederek, bu konuda Adalet Bakanlığı’na 3 kere dilekçe verdiklerini belirtti. Bakanlığın dilekçelere verdiği yanıtta, oğlunun düzenli olarak hastaneye götürüldüğünün yazıldığını kaydeden Morsümbül, ancak gerçek durumun böyle olmadığını ifade etti.

Bakanlığın cevabını oğluna sorduğunu belirten Morsümbül, “Oğluma sorduğumda ‘anne beni hastaneye götürmüyorlar’ dedi. Oğlumun telefonunu bekledim ama telefon etmedi. Ben merak ettim, cezaevini aradım. Oğlumu bir gece apar topar İzmir’e sevk etmişler. İzmir cezaevini aradım, Eser çok hasta dediler. Oğlum beni aradı, ‘anne ben çok kötüyüm’ dedi. Avukatını aradım oğlumun yanına gitti, daha sonra onu revire götürmüşler” diye aktardı.

Oğlunu görmek için savcılığa gittiğini söyleyen Morsümbül, savcının oğluyla görüşmesine izin vermediğini kaydederek, “İzmir Adliyesine gidip dilekçe yazdıktan sonra beni oğlumla görüştürdüler. Oğlumu gördüğümde çok kilo kaybetmişti. Oğlumun cezaevinde kalmaması gerekiyor, çok hasta. Oğlum beyin tümöründen ameliyat oldu. Kemoterapi tedavisi gördü, böbreklerini yitirdi. 2017 yılında oğluma böbrek yetmezliğinden dolayı, kendi böbreğimi verdim” dedi.

Cezaevi doktorunun oğlunun durumunun kötü olduğunu ve sevk edilmesi gerektiğini söylediğini belirten Morsümbül, "Oğluma bir tane ağrı kesici verip hücresine gönderiyorlar. Oğlumun yüzde 70 engelli raporu var. Aşırı kemik erimesi var” diye belirtti.

Oğlunun denetimli serbestlik için Adalet Bakanlığı’na dilekçe gönderdiğini belirten Morsümbül, oğlu hakkında açılan yeni bir davada 7 yıl hapis cezası verildiğini, bunun onanması halinde oğlunun cenazesinin cezaevinde çıkacağını ifade etti. Eser’in normalde 2 ayda bir hastaneye kontrole gitmesi gerektiğini dile getiren Morsümbül, “Daha önce omurgada kanamaları oldu. MR çekilmesi gerekiyor. Eğer oğlum bir kanama daha geçirirse hayati tehlikesi olacak. Bundan dolayı gözetim altında olması gerekiyor. Oğlumun tahliye olması gerekiyor.” (MA)

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.