Balık fiyatları kırmızı et ile yarışıyor

Türkiye’de 1 Eylül’de açılan balık sezonu ile özellikle ‘sağlıklı beslenmede’ tavsiye edilen gıdalar arasında bulunan balığa da ilgi arttı. Pandemi sonrası piyasaların açılması talep patlamasına neden olunca, balık fiyatları da kırmızı et ile yarışmaya başladı. Kayseri’de en ucuz balık olarak 10 TL ile Mezgit, 145 TL ile Lüfer balıkçı tezgahlarını süslüyor.

Balık fiyatları kırmızı et ile yarışıyor
13 Ekim 2021
12:08

Kayseri’de 35 yıldır balıkçılık yapan Kutlay Yılmaz (56), müsilajdan nedeniyle İstanbul dışından balık getirmeye çalıştıklarını belirterek şunları söyledi.

“1 Eylül itibariyle balık sezonu açıldığından beri bu sene balık bol. Yalnız İstanbul’dan getirtmediğimizden müsilajdan dolayı. Ama bütün illerden balık çeşitleri gelmeye başladı. Palamut geliyor, lüfer geliyor Karadeniz’den. Mezgit geliyor, hamsi geliyor, çupra, levrek, somon bunları vatandaşlarımıza tavsiye ediyoruz. Her gün günlük geliyor.

Aslında fiyatlar biraz yüksek. O da biliyorsun malum pandemiden dolayı yeni çıkıldı, lokantalar açıldı. Her yerden talep var. Talepten dolayı fiyatlar biraz yükseldi. Valla biz bu ayın sonunda bütün balıkların fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Çünkü hamsi çoğaldıkça bütün balık fiyatlarını otomatikman düşürür. Eğer hamsi olmazsa bu fiyatlarda kalır.

Çünkü bu yıl palamutçuluk olmadığından dolayı hamsi biz Karadeniz’den haber alıyoruz bu sene bol. Bu sene doyacak. Niye dersen palamut olmadığı için, hamsi çok çıktığı için bütün çeşitlerde, lüfer, çinekop hepsi gelmeye başladı. Eğer palamut olsaydı bunların hiçbiri olmazdı. En çok sattığımız hamsi, istavrit, çinekop, lüfer, barbun, mezgit, somon, çupra, levrek."

Evi için balık alan Duran Türkoğlu “Abi çok güzel. Uygun yani. Benim alacağım balıklar 12-15-20. Fiyatlar bu şekilde çok güzel. Ben şu anda karışık bir balık vardı mercan, karagöz karışık ben onlardan aldım, 12 lira çok güzel” diye konuştu.

Hamsi 19.90, lüfer 145, lagos 65, palamut (Tane) 89, norveç somon 59.90, ordu levrek 55, barbun 50, kuzu lüfer 68, deniz levrek 89, karadeniz somon 37.50, gümüş mezgit 30, levrek 29.90, mezgit 10, uskumru 18.90, palamut 25, samsun kefal 12.90, uskumru 25, yavru çupra 12, alabalık 25, deniz kefal 32, barbun 45, turna 30, deniz palamut 35, deniz çupra 45, istavrit 14.90 TL.

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.