Barajlardan dolayı ölüleri ile ikinci kez yüzleşen yurttaşlar: Bu acının tarifi yok

Artvin’de yapımı devam eden Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan ilçede mezarların taşınma işlemi devam ediyor.

Barajlardan dolayı ölüleri ile ikinci kez yüzleşen yurttaşlar: Bu acının tarifi yok
26 Ağustos 2021
11:45

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak alanlarda mezarları bulunan yurttaşlar, ölülerini nakil etmeye başladı.

2011 yılında vefat eden eşinin mezarı yeni yerleşim yerine taşınan Fatma Coşkun, "Bu acı tarifsiz. Ben acımı unutmuştum yeniden yaşadım. Kimse yakınının mezarını taşımasın, bırakın sular altında kalsın. Bu devlet tarafından yapılan bir iş olduğu için insan dayanıyor, yoksa dayanılacak gibi bir şey değil. Mezarları açıp bir daha kemikleri toplayıp bir daha yeniden mezara koymak başka bir şey. Yeniden bir daha cenaze işlemleri gerçekleştirdik. Çok acı bir şey, bence kimse yakınının mezarına ellemesin" dedi.

Annesi ile birlikte babasının mezarını taşıyan Nejdet Coşkun ise, “Babam 2011 yılında vefat etmişti. Çok acı bir şey. Bu acının tarifi yok. İkinci kez yaşamam çok zor. Bugün ölmüş gibi yeniden aynı acıyı hissediyoruz. Allah kimseye vermesin” diye konuştu.

2019 yılında ise Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki Ilısu Barajı nedeniyle 8 yüzü aşkın mezar taşınmıştı. Mezarların taşınması esnasında ortaya çıkan acı ve hüzün belgesel filmlerine konu olmuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü, 'Euro' ile geçilecek

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, temeli 18 Mart 2017'de atılan ve hizmete 18 Mart 2022'de açılması beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş fiyatını açıkladı.

EŞİK: Danıştay kadınların hayatlarıyla oynuyor

EŞİK, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının iptal edilmesine dönük yaptıkları başvuruya ret yanıtı veren ve kararı 84 sonra bildiren Danıştay'a tepki gösterdi.  

'Barınamayan' öğrenciler parklarda

CHP İzmir milletvekilleri Mahir Polat ve Bedri Serter, yüksek ev kiraları ve yurtların yetersizliği nedeniyle kalacak yer bulamayan üniversite öğrencilerinin İzmir’de başlattığı "Barınamıyoruz, sokaklardayız" eylemine destek verdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.