BDDK 'ipotek teminatlı menkul kıymetleri' artık teminat olarak kabul etmeyecek

BDDK'nın Kredi Riski Azaltım Tekniklerine İlişkin Tebliğ'de yaptığı değişiklikler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BDDK 'ipotek teminatlı menkul kıymetleri' artık teminat olarak kabul etmeyecek
08 Haziran 2021
11:37

Son değişiklik 2017’de yapılmıştı. 2017’de yapılan değişiklik ile “ipotek teminatlı menkul kıymetler” repo işlemleri için teminat olarak kabul ediliyordu. Bugünkü değişiklikle, ipotek teminatlı menkul kıymetlerin repo işlemleri için teminat olarak kabul edilmesi imkanı kaldırıldı.

2017’de yayımlanan tebliğin 5’inci maddesinde, “Borçlu veya borçlunun dâhil olduğu risk grubunca ihraç edilen menkul kıymetler teminat olarak dikkate alınamaz. Ancak, borçlu tarafından ihraç edilen ipotek teminatlı menkul kıymetler, ikinci fıkrada aranan koşulun sağlanması kaydıyla, repo işlemleri için teminat olarak dikkate alınabilir” ifadesi “Borçlu veya borçlunun dâhil olduğu risk grubunca ihraç edilen menkul kıymetler teminat olarak dikkate alınamaz. Ancak borçlu tarafından ihraç edilen ve Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin dokuzuncu fıkrasındaki koşulları sağlayan teminatlı menkul kıymetler, ikinci fıkrada aranan şartın sağlanması kaydıyla repo işlemleri için teminat olarak dikkate alınabilir” olarak değiştirildi.

Yıl sonu dolar beklentisi 8,95 liraya yükseldi

Merkez Bankası, 2021 yılı Haziran ayı beklenti anketini açıkladı. Ankete göre, yıl sonu dolar/TL beklentisi 8,71 TL'den 8,95 TL yükseldi.

Toplam ciro endeksi yüzde 1,8 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, nisan ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi yüzde 1,8 azaldı.

Hevsel’de 14 saat çalışan kadınların yevmiyesi 65 lira

Hevsel Bahçelerinde 14 saatlik çalışmanın karşılığında sadece 65 lira alan tarım işçisi kadınlar, "Bu emeğe, bu para az" diyerek emeklerinin karşılığını istiyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.