Belçika’da kadınlar emeklerinin görünürlüğü için 8 Mart’ta greve gidiyor

Belçika’da birçok farklı sektörde çalışan kadınlar, görünmez kılınan emeklerinin karşılığı için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde greve gidiyor.

Belçika’da kadınlar emeklerinin görünürlüğü için 8 Mart’ta greve gidiyor
02 Şubat 2021
11:14

Belçika’da 2019 yılında “Collecti.e.f. 8 Maars” adıyla örgütlenen kadın hareketlerinin çağrısıyla yapılan 8 Mart grevi, bu yıl da devam edecek. Sağlık, gıda, eğitim, yaşlı ve çocuklara bakım hizmetleri gibi bir çok sektörde emeklerinin karşılığını alamayan kadınlar, kadınların görünmez ve değersizleştirilen emeğini daha fazla görünür kılmayı hedefliyor. 

Yaptıkları açıklamayla greve katılım çağrısı yapan kolektif, kadınların her sektörde emeklerinin karşılığını alamadıklarını ve geçtiğimiz yıldan bu yana daha da zarar gördüğünü vurguladı. Açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan krizin en çok kadın yoksulluğunu arttırdığı ve kadınları daha fazla şiddete maruz bıraktığının altı çizildi. 

Açıklamanın devamında Belçika'da kadınların grev kapsamında 8 Mart’ta Brüksel, Anvers, Hasselt, Mons, Charleroi, Gent, Liege, Louvain, Courtrai, Namur ve Tournai gibi büyük kentlerde eylem ve aktiviteler düzenleyeceği ve greve birçok sendikanın da destek vereceği belirtildi.  

Papa Erbil'e geçti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Erbil Havalimanı’nda Neçirvan Barzani tarafından karşılandı.

8 Mart Generation Equality için bir miting çığlığıdır

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl kadınlar, 8 Mart’ta kadın mücadelesinin sesini ve renklerini alanlara taşıyor.

Kopenhag Üniversitesi: Yapay zeka, kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ediyor

Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, yaklaşık 4 bin Danimarkalı Covid-19 hastasından elde edilen veriler ışığında yapay zekanın kimlerin Covid-19'dan öleceğini yüzde 90 oranında tahmin ettiği belirtildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.