Betonarme evler kaysı kurutma işini zorlaştırdı

Van ve ilçelerinde kayısı kurutma dönemi başladı. Çatılı ve betonarme evlerin artmasıyla birlikte yurttaşlar, tahta barakalarda ya da kartonlarda kaysı kurutma işlemini yapıyor.

Betonarme evler kaysı kurutma işini zorlaştırdı
09 Ağustos 2021
10:38

Her yıl ağustos ayında başlayan kayısı kurutma işlemi, aşırı sıcaklıklara rağmen bu yıl da devam ediyor. Sıcaklardan dolayı kaysı kurutma işini akşam serinliğine bırakan yurttaşlar, eski topraklı damlarında özlemini çekiyor.

Daha önce evlerin toprak damına kaysıları kurutmak için seren yurttaşlar, kurutma işinin zorlaştığını şu sözlerle dile getiriyor, "Eskiden kayısıları evlerin damına serip kurutuyorduk. Ancak son yıllarda ilçede betonarme evler yapıldı ve damlar da çatılandı. Hal böyle olunca kayısılarımızı evin önüne yapılan tahta barakalar ya da kartonlara seriyoruz."

Bölgede yetiştirilen ve kurutularak, hoşaf, reçel ve çerez olarak sofralara dönen kaysıların kilogram fiyatı, 35 lira bandında.

Su sorunu yaşayan çiftçilerden eylem

Su sıkıntısı nedeniyle ürünlerinin çürüdüğünü belirten çiftçiler, sulama kanalının suyunu kesti.

Salgında 57 eczacı yaşamını yitirdi

Olağan Genel Kurulu’nda salgından ötürü 57 eczacının ve 20 eczane çalışanın yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Hiçbir yöneticinin hayal bile edemeyeceği bir süreç yaşadık” diyerek yaşananları özetledi. 

'İhbar var' gerekçesiyle konsere yasaklama

 Kaldırım Müzik Topluluğu ve Grup Munzur'un katılımıyla düzenlenecek konser, "ihbar yapıldı" denilerek yasaklandı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.