'Beyaz altın' üreticisi fiyat beklentisini açıkladı

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, üreticinin zarar etmemesi için bu sezon kütlü pamuğun kilogram alım fiyatının 9 TL’nin altında olmaması gerektiğini söyledi.

'Beyaz altın' üreticisi fiyat beklentisini açıkladı
24 Eylül 2021
10:57

Adana'da "beyaz altın" olarak nitelendirilen pamuğun hasadına başlandı. Ektikleri pamuğu tarlalardan toplamaya başlayan üreticilerin gözü ise henüz açıklanmayan alım fiyatı ve verilecek prim desteğinde. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, bu yıl ki pamuk alım fiyatına dair  beklentilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Pamuk ekim alanının 360 bin hektar civarında olduğunu ifade eden Korkut, toplam üretim alanı içerisinde Adana’da 23 bin hektar alanda pamuk üretimi yapıldığını belirtti. 

TÜİK Dış Ticaret İstatistikleri göre, Türkiye’nin 2020 yılında 1,7 milyar dolar değerinde 1 milyon 81 bin tonluk pamuk ithalatı yaptığına dikkati çeken Korkut, pamuk üretim alanlarının mutlaka arttırılması gerektiğini vurguladı. 

Korkut, “Pamuk, yaygın ve zorunlu kullanım alanlarıyla insanlık açısından, yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla da üretici ülkeler açısından büyük ekonomik öneme sahip bir üründür. 2020 yılında ithal edilen pamuğun yüzde 34’ü ABD, yüzde 21’i Brezilya ve yüzde 14’ü Yunanistan’dan yapıldı. Oysa Türkiye ithalat yaptığımız bu üç ülkeden birim alanda daha yüksek verim almaktadır. Pamuk, işlenmesi açısından çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kağıt sanayisinin hammaddesi durumundadır. Petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağ, biodizel üretiminde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Birçok sektörün hammaddesi konumundaki pamuğun üretimini mutlaka arttırmamız gerekmektedir. Ülkemiz pamuk dış ticareti dünya pamuk fiyatlarının seyrine ve ülkemizin artan pamuk tüketimine bağlı olarak pamuk ithalatımız, zaman zaman 1,8-2,0 milyar dolar gibi yüksek rakamlara ulaşabilmektedir" diye belirtti.

Pamuk üretimindeki yüksek girdi maliyetlerinin üreticinin rekabet gücünü olumsuz etkileyen temel faktörlerden biri olduğunu söyleyen Korkut, üreticinin pamuk üretimini arttırabilmesi için mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı. 

Korkut, “Ülkemiz Pamukta girdi/ürün fiyatı paritesi girdiler aleyhine artmasının yanı sıra sübvansiyonlu ithalatın da etkisi ile ‘ortalama iç piyasa fiyatı’ maliyeti karşılama konusunda yetersiz kalmaktadır. 2021-2022 ekim sezonunda kütlü pamuk üretim maliyetinin 10,50 TL/Kg olacağı tahmin edilmektedir. Çiftçilerimizin 2021-2022 ekim sezonunda yükselen girdi fiyatları karşısında pamuk ekimini yapabilmesi için; bu sezon kütlü pamuk fiyatının 9 TL/ Kg’dan aşağı olmaması gerekmektedir. Ayrıca, pamuk için verilmesi gereken destekleme priminin de günün koşullarına ve artan piyasa fiyatlarına göre belirlenerek en az 1,50-2 TL/Kg’a yükseltilmesi gerekmektedir. Fiyatın düşük olması durumunda üretici, önceki yıllarda olduğu gibi pamuk üretiminden uzaklaşacaktır” dedi.

Koçerler yaylalardan erken indi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan koçerler, kuraklık nedeniyle bu yıl yaylalardan erken inmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 2022'de bütçe açığı 278.3 milyar TL olarak öngörüldü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin TBMM'ye sunulmaya hazır olduğunu belirterek, "Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamında 224 adet kamu idaresinin bütçesi bulunmaktadır. 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde bütçe giderleri 1 trilyon 750 milyar 957 milyon TL, bütçe gelirleri 1 trilyon 472 milyar 583 milyon TL ve bütçe açığı 278 milyar 374 milyon lira olarak öngörülmüştür" dedi.

Merkezi yönetim bütçesi, eylül ayında 23,6 milyar TL açık verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre; merkezi yönetim bütçesi, eylül ayında 23,6 milyar TL açık verdi. Bütçe, ağustos ayında 40,8 milyar lira fazla vermişti.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.