Biden’den Çin’e karşı Trump’ın politikasına devam kararı

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile telefonda görüştü.

Biden’den Çin’e karşı Trump’ın politikasına devam kararı
09 Şubat 2021
11:30

TİRAJ/ Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, " İki lider, serbest ve açık bir Çin-Pasifik'i desteklemek için, seyir özgürlüğü, toplarak bütünlüğü ve Dörlü(Quad) aracılığıyla daha güçlü bir bölgesel mimari de dahil olmak üzere yakın işbirliğini sürdürmeye karar verdiler" denildi.

Çin'in Hint-Pasifik bölgesi üzerinde ekonomik etkisini artırma çabalarına karşı ABD, son yıllarda bölge ülkeleriyle askeri, ekonomik ve diplomatik ilişkilerini sıkılaştırıyordu. Biden'in Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile yaptığı telefon görüşmesi, ABD'nin Çin politikasının yeni dönemi açısından dikkat çekiyor. 

Çin, Quad'ı gelişimini kontrol altına alma girişimi olarak kınadı ve ABD'yi "Soğuk Savaş zihniyetini" bırakmaya çağırdı.

Japonya basını, önümüzdeki haftalarda ABD, Japonya, Hindistan ve Avustralya liderlerinin dört güçlü demokrasi arasındaki ilişkileri daha da sıkılaştırmak için bir zirve düzenlemeyi planladıklarını yazdı. 

ABD'nin Çin'e karşı bölgesel ittifaklarını geliştirme stratejisi için 2007'de Avustralya, Hindistan ve Japonya ile oluşturduğu Dörtlü Güvenlik Diyaloğu, Trump başkanlığında geliştirildi.

"Quad" olarak bilinen dörtlü ittifak, üye ülkelerin 2017'de bir araya gelmesiyle yeniden aktifleşti. ittifak üyeleri Çin'in Hint-Pasifik'te artan hakimiyetine karşı güvenlik alanında ‘dayanışma ve iş birliğini artırma kararı’ çerçevesinde adım atıyor.

ABD’nin Çin'e karşı bölgesel müttefik olarak tanımladığı Hindistan, Çin'i çevreleme politikasında en önemli unsur şeklinde öne çıkıyor. Trump döneminde atılan adımlar ile Biden’in yaptığı telefon görüşmesi, yeni dönem ABD ve Çin ilişkisinin seyri açısından dikkat çekiyor.

Trump'ın liderliğindeki ABD, Hindistan ile askeri ilişkileri geliştirerek Çin'in karşısına Hindistan'ı bölgesel müttefik olarak çıkarmayı amaçlıyordu. Bu adımlar sonrası ABD ile Hindistan,  İletişim Uyumluluğu ve Güvenlik Anlaşması'nı (COMCASA) 2018'de imzaladı. ABD ve Hindistan arasında imzalanan anlaşmalar sayesinde iki ülkenin savunma alanında ticaret hacmi, 2019’da 15 milyar dolara yükselmişti. (DIŞ BASIN)

Covid-19 vaka sayıları artıyor

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 64 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 13 bin 215 yeni vaka olduğunu açıkladı.

Dersim Kadın Platformu: Gülistan Doku nerede?

Kadınlar, Dersim'de 5 Ocak 2020’den bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için yürüyüş gerçekleştirdi.

Kadınlar İstasyon Meydanı'nı coşkularıyla doldurdu

DAKP’ın öncülüğünde Diyarbakır’da düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğine binlerce kadın katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.