‘Bijî Kurdistan’ paylaşımı sonrası tutuklanan akademisyen tahliye edildi

"Bijî Kurdistan” paylaşımı gerekçesiyle görevden alındıktan sonra tutuklanan akademisyen Hifzullah Kutum, yapılan itiraz üzerine tahliye edildi. 

‘Bijî Kurdistan’ paylaşımı sonrası tutuklanan akademisyen tahliye edildi
10 Kasım 2021
13:01

Sanal medya hesabından “Bijî Kurdistan” paylaşımı gerekçesiyle görevden alınan Elazığ Fırat Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Maliye Bölümü Araştırma Görevlisi Hifzullah Kutum, hakkında açılan soruşturma gerekçesiyle 6 Kasım’da çıkarıldığı mahkemece “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandı. 

Kutum, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine bugün tahliye edildi. 

“Bijî Kurdistan” paylaşımının ardından sanal medyada yapılan ırkçı paylaşımlarla hedef haline getirilen Kutum’, rektörlük tarafından 3 Kasım’da uyarı cezası verildi. Yürütülen linç kampanyasıyla Kutum, 5 Kasım’da görevden alındı. Aynı gün üniversitedeki odasının kapısına Türk bayrağı asılan Kutum, bir sonraki gün gözaltına alındı. Kutum, çıkarıldığı mahkemece “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklanmıştı. 

 

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.