Bin 500 yıllık Nuhrut Kilisesi yıkım tehdidi altında

Halfeti’de Ermenilere ait bin 500 yıllık Nuhrut Kilisesi'nin ön ve arka cephesi büyük oranda yıkılırken, restore edilmemesi halinde taş yığınına dönüşecek. 

Bin 500 yıllık Nuhrut Kilisesi yıkım tehdidi altında
09 Ekim 2021
10:28

Urfa’nın Halfeti ilçe merkezine bağlı Nûxrût (Gürkuyu) Mahallesi’nde bulunan bin 500 yıllık Nuhrut Kilisesi (Birca Belek), yıkılmakla yüz yüze bırakıldı. Ermeni kilisesi olan Nuhrut Kilisesi bakımsızlıktan dolayı harabeye dönüşürken, yapının ön ve arka cephesi büyük oranda yıkıldı. Doğu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında olduğu dönemde kesme taşlardan Bizans mimarisine has bir teknikle inşa edilen kilisenin diğer kısımları ise günümüze kadar ayakta kalabildi.

Bakımsızlıktan harabeye dönüşen kilise, şimdilerde Nûxrût Mahallesi’nde yaşayan çocukların oyun alanı, gençlerin ve yaşlıların ise zaman geçirmek için kullandığı bir mekana dönüştü. 2017 yılına kadar kilisenin korunması için herhangi bir önlem alınmazken, 2017 yılında etrafı dikenli tellerle çevrilmiş. Tellerin tahrip olduğu kilisenin bahçesinde hayvanlar otlatılıyor.

1915’e kadar bölgede Ermenilerin yaşadığını hatırlatan mahalleli, “Fakat Ermeni soykırımından sonra burada yaşayanlar buna kilise dememek için ‘Bırç’ demeye başlamışlar. Halen de kiliseye ‘Birca Belek’ diyorlar” diye belirtti.

Çocukluğunun Gürkuyu Mahallesi’nde geçtiğini anlatan mahalleli Cemal Güzel, o zamanlarda kilisenin bu kadar yıkık olmadığını söyledi. Daha sonrasında çevrede bulunan köylülerin gelerek kilisenin taşlarını alıp götürdüklerini ve duvarları yıktıklarını belirten Güzel, “Yani bu kiliseyi sahipsiz bıraktılar. O yüzden kilise bu hale geldi. Kilisenin restore edilmesi gerekirken devlet sahip çıkmıyor. Kilise restore edilmezse kısa bir sürede taş yığını olacak” dedi.   

Çocukluğunda büyüklerinin anlatımlarını da aktaran Güzel, “Dedelerimizin bize anlattığına göre kilisenin içerisinde bir tünel varmış. Tünel yaklaşık 500 metre uzunluğundaymış. O zamanlar sürekli bu tünel kullanılıyormuş. Fakat o tünel şuan nerede bilmiyoruz” diye konuştu.

Kilisenin restore edilmemesini bölgede olmasına bağlayan Güzel, şöyle devam etti: “Kürdistan herhangi bir tarihe sahip olsun istemiyorlar. Ben bu durumu öyle anlıyorum. Yoksa bin 500 yıllık bir yapı Kürdistan dışında farklı bir ilde olsaydı burası farklı olurdu. Mutlaka bir bakım yapılırdı. Bu taşlar alınıp yerlerine konulurdu. Ama burada korunmuyor."

Güzel, mahalle halkının kilisenin restore edilmesini istediğini dile getirdi. 

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

CHP'li Akın: Asıl kuyruklar burada

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, dün akşam vatandaşların akaryakıt zammı devreye girmeden benzin istasyonlarında oluşturdukları kuyruklara dikkat çekti. Akın, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa’da, Almanya’da İngiltere’de kuyruklar olduğunu söylüyor. Asıl kuyruklar burada. Vatandaşın zam kuyruğudur bu kuyruk” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.