Bir yerel üretim modeli: KarsBEL

Kars Belediyesi bünyesinde kurulan KarsBEL, kaz yetiştiriciliği ve peynir gibi ürünlerin üretimiyle hem yerel üreticiye hem de kadınlara destek sunuyor. Şirket yöneticileri, her kente ulaştırılan ürünlere önümüzdeki süreçte yenilerinin ekleneceğini söyledi.

Bir yerel üretim modeli: KarsBEL
24 Eylül 2020
09:39

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Kars Belediyesi bünyesinde 1,5 yıl önce kurulan KarsBel şirketi, üretim alanında önemli çalışmalara imza atıyor. Şirket, kaz yetiştiriciliği, peynir, tereyağı ve bal gibi ürünlerin üretimini yaparak, yerel üreticiler ve kadın girişimcileri de destek sunuyor. Şirket, önümüzdeki dönemlerde çeşitli baharatlarla yapılan peynirleri de piyasaya sürmeyi hedefliyor. 
 
ŞİRKETİN AMACI
 
Çalışmalarına ilişkin konuşan KarsBel yöneticilerinden Özlem Özartaç, KarsBel’in şuan birçok il ve ilçede yerel üreticiler ve kooperatiflerle çalıştığını belirterek, kaşar başta olmak üzere ürettikleri yerel ürünleri ülkenin tümüne ulaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Şirketlerinin yerel üreticiler ve kadınları desteklemeyi amaçladığını ifade eden Özartaç, “Yerel üreticilerden doğal ve sağlıklı ürünleri alıp, tüketiciye daha hızlı, uygun ve sağlıklı bir şekilde ulaştırıyoruz. Kadınların el emeği olan ürünleri alıp kooperatiflere, yerel üreticilere ve yerel tüketicilere pazarlıyoruz” dedi. 
 
HER KENTE ULAŞTIRILIYOR
 
Ürettikleri ürünleri ülkenin her yerine ulaştırabildiklerini anlatan Özartaç, “Aldığımız ürünleri yanımızda muhafaza ederek, ambalajını kendimiz yapıyoruz. Hem kargo hem de kendi aracımızla tüketiciye ulaştırıyoruz. Şuan Ankara ve İstanbul’da iki temsilciliğimiz var. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yaklaşık 20 kooperatifle beraber çalışıyoruz. Kars merkezde satış ofisimiz var ve internet ile Whatsapp üzerinden sipariş alıyoruz. Ürünlerimizi ülkenin her yerine kapıda teslim edilmek üzere kargoyla gönderiyoruz. Siparişler fazla olduğu zaman kendi aracımızla nakliye yapıp tüketiciye ulaştırıyoruz” diye konuştu. 
 
DAHA ÇOK KOOPERATİF 
 
Özartaç, şu an karşı karşıya oldukları en büyük sıkıntının başında ise, ürünlerin hammaddesine ulaşmak geldiğini aktardı. Kimi tüccarların daha öncesinden köylere gelerek, yerel üreticilerden ürünlerini ucuza aldıklarını dile getiren Özartaç, “Daha sonra aldıkları ürünleri iki katına dışarıya pazarlıyorlar. Burada hem tüketici hem de üretici zarar görüyor. Bunların önüne geçmek için daha çok kooperatif kurmamız gerekiyor” dedi. 
 
GRAVYER İÇİN SÜT BULUNMUYOR
 
KarsBel şirketi bünyesinde peynir üretimi yapan Hakkı Çakas ise, 45 yıldır peynir işiyle uğraştıklarını ve ürünlerinde herhangi bir katkı maddesinin bulunmadığını dile getirdi. Genelde kaşar ve gravyer ürettiklerine dikkati çeken Çakas, “Özellikle gravyer yapımı çok zahmetli. Gravyer için sütün taze olması lazım. Gravyer dünyada sadece İsviçre’nin Alp Dağları ve Kars’ta üretiliyor. Ürün hem masraflı hem de yeterince süt bulamıyoruz. Kars’ta hayvancılık tamamen bitmek üzere. Bu yüzden peynirde kullanacağımız sütü bulmada sorun yaşıyoruz. Kars’ta üretim yapıyoruz fakat Iğdır’dan süt getiriyoruz. Bunu da sürekli yapamıyoruz. Köylerden süt alıyoruz ama eskisi gibi hayvancılık olmadığı için yetmiyor. Bu durum da üretimi düşürüyor” diye belirtti. 
 
YENİ PEYNİR ÇEŞİTLERİ ÜRETİLECEK
 
KarsBel ile ilerleyen süreçte peynir çeşitlerini artırmayı planladıklarını dile getiren Çakas, “Şuan eski kaşar, gravyer, tereyağı, lor ve beyaz peynir yapıyoruz. Bunun yanı sıra baharatlı peynir üretmeyi düşünüyoruz. Cevizli, kekikli, naneli, ısırgan otlu ve çörek otlu peynirleri piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Eskiden bu peynirleri yapıyorduk. Şimdi de KarsBel markası altında yine üretmeye devam edeceğiz. İlerde yoğurt ve ayran üretimini de yapacağız. Daha sonra et grubuna da el atmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 
 
KAZLAR NASIL YETİŞTİRİLİYOR?
 
Kars Belediyesi bünyesinde 6 ay önce kurulan kaz çiftliğinde çalışan Volkan Erdiş de, yaptıkları işin bir ilk olduğunu söyledi. Erdiş, “Burada yaklaşık 600-700 tane kaz var. Şuan 3 kişi kazlara bakıyoruz. Sabah erkenden kaz çiftliğine gelip, kazların yemlerini hazırlıyoruz. Daha sonra yemlerini yiyen kazları dışarı çıkarıp sularını veriyoruz. Sudan sonra ise onları havuza götürüyoruz. Kazların daha iyi yetişmesi için de tarlalarda otlatıyoruz. Yaz döneminde ot bol olduğu için yemlenmesi kolay oluyor. Akşamlara doğru ise arpa ya da arpa kırması veriyoruz” dedi. 
 
HALKA HİBE EDİLECEK
 
Bu yılki kazları kesmeden üretime devam edeceklerini belirten Erdiş, kazların büyük çoğunluğunu halka hibe edileceğini aktardı. Erdiş, kaz yetiştiriciliğine teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade etti. (MA)

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.